Sněhulák

recenze

Sněhulák (2012) 5 z 5 / Safienka
Sněhulák

Další z detektivek od již světoznámého autora ze severu. Pokáždé. když vezmu další novou knihu od tohoto autora, tak se těším, že se potkám s tím zchátralým alkoholikem Harrym Holem. Je to až směšné, ale je to tak. Jak styl autora, tak i styl postavy vyšetřovatele se mi vryl pod kůži. Hned na začátek musím knihu zhodnotit jako asi jednu z nejlepších, co jsem od Nesba četla. Hltala jsem vše od začátku do konce, po celou dobu jsem byla v napětí, občas mě i zamrazilo a několikrát jsem se i spletla při odhalení vraha. A mám takový neblahý pocit, že kdykoliv uvidím sněhuláka, tak si vzpomenu na tuto knihu:-)
Opět tu máme mrazivé Oslo, kde padá první sníh. Hned na úvod nás autor zavádí zpět do minulosti do situace, která se zdá poněkud zmatená, avšak příběhu udává směr a náplň. Hned na to jsme opět v realitě, kde se kdesi toulá oblíbený Harry Hole. Médiemi stíhaný a ostatními kolegy ne moc oblíbený vyšetřovatel. Autor mu napsal období abstinence, takže jsme ochuzeni o jeho kocoviny a výkyvy nálad. Přesto to není tak jednoduché, jak se zdá. Jeho životní situace je taková, že mu je to všechno putna. Co ale kromě své expřítelkyně a jejího syna Olega miluje nejvíc? řešení zapeklitých případů, které mají kořeny až někde hodně hluboko. Tak je tomu i tentokrát. Maličko se náplň opakuje, ale proč ne. Do příběhu vstupuje nová postava vyšetřovatelky, kterou je pohledná mladá žena s jedním velkým tajemstvím. Mužské ego nenechá ani na chvíli v klidu a mě po celou dobu dodávala pocitu, že to nebude kdovíjaká postava. V některých chvílích jsem měla pocit, že se zde nachází dvojče všemi známé Xeny. Ale i ta není dokonalá a ač je to k nevíře, tak jí může skolit až úplně neuvěřitelná banalita jako je háček na ryby.
Ale k samotnému ději. Po celou dobu příběhu spolu s autorem doháníme seriového vraha, který má oblibu ve stavění sněhuláků, únosu žen a jejich následné porcování. Hned na úvod nám dává autor možnosti - kdo by to tak asi mohl být? Kdo se vyhledáváním a tipováním vraha vyloženě nezabírá, tak se jeho návody nechá lehce svést. Že by to byl ten? nebo ten? Spolu s Harrym jsme maličko zmateni, přesto nepodléháme panice a snažíme se tomu všemu přijít na kloub. Skvělými popisy, vzpomínkami a dialogy se dostáváme téměř až na konec. Ze své vlastní zkušenosti- vždycky když jsem v půlce a je odhalen vrah, tak mi to příjde prapodivné a nenechám se napálit. Horší je to v ten moment, když mi chybí pár stránek do konce. Ale pokuď stejně jako já znáte Harryho Hola, tak je Vám naprosto jasné, že famozní konec se bude odehrávat až na těch několika posledních stránkách.
Takže nepodléhejte panice, když zjistíte, že máte za oknem sněhuláka. Harry Hole je tu opět pro Vás a když už budete uneseni, tak Vaši smrt dostatečně očistí a pravdě příjde na kloub.