Smrt mladé dívky v amišské komunitě

recenze

V moci zla (2020) 5 z 5 / cornetka
V moci zla

Náčelnice Kate je původem amiška, ale dokázala se z jejich spárů dostat. Žije si spokojeným životem, ale jen do té doby, než ji osloví newyorský šerif. V jeho rajónu se našlo tělo mladé amišské dívky, která byla těhotná a zdrogovaná, což je pro amiše absolutně nepřípustné. Šerif s kolegy se snaží dostat z amišů nějaké informace, ale ti nespolupracují, resp. takřka s nimi nemluví. Proto požádá o pomoc Kate, protože přeci jen zná amišskou kulturu. Kate se příliš dlouho nerozmýšlí. Opráší to, co o amiších ví a pod změněnou identitou se přestěhuje do blízkosti místa události. Celkem se jí daří navázat kontakty s jinými ženami, chodí pravidelně na mše a mezitím se snaží vyzískat informace o zemřelé dívce. Celá komunita se zdá navenek přátelská, ale Kate je jasné, že to tak není. Postupně se stává svědkem nestandardních situací - mladí kluci se baví na účet jedné dívky, jindy je na skútrech vlečena dívka proti její vůli, ale vždy dívky všechno popírají, protože jde jen o hru. Také se dozvídá víc o biskupovi, o jeho chování a o tom, jak manipuluje se svými lidmi, kteří se ho bojí a různě se mu podvolují. Kate se navíc dostává do situace, kdy jí jde o život, přesto se nevzdává a pátrá dál. Zjišťuje tak informace, které jsou překvapením pro všechny.
Musím říct, že kniha mě mile překvapila - byla čtivá od začátku do konce, děj se pěkně vyvíjel a napětí postupně rostlo. Plusem pro mě byly informace o amiších, o jejich způsobu života a mentalitě. Kate byla neskutečně odvážná a nic jí nedokázalo odradit vypátrat více informací, i přesto, že jí to málem stálo život – prostě policajtka každým coulem. Nebyla to ale žádná bezcitná drsňačka, protože si dokázala přiznat, jak moc jí chybí partner a jak potřebuje jeho podporu, když přebývala sama v opuštěném obydlí. V moci zla je také ukázkou toho, jak se nechají někteří lidé lehce ovládnout a jak radši drží jazyk za zuby a nic neřeknou, aby se jim nic nestalo a aby neohrozili nejen sebe, ale i svojí komunitu. Pokud tedy máte rádi napětí a ještě se chcete dozvědět něco o amiších, je kniha V moci zla tou správnou volbou.

Za recenzní výtisk děkuji Nakladetelství MOBA.