Slabý odvar Harryho alebo nový vietor vo fantasy???

recenze

Železná zkouška (2015) 5 z 5 / Kolombus
Železná zkouška

Spočiaktu mi príbeh pripomínal Harryho Pottera (co si budem, na začiatku som sa neubránila tomu čo som toľkokrát počula), ale keď tomu dáte šancu objavíte nový magický svet. Sila braná z jednotlivých živlov - oheň, voda, zem a vzduch je skvele vykreslená a v bode kde je doplnená magiou chaosu je skvelé obohatenie príbehu a vďaka ktorému sa príbeh odlišuje a vyvracia teoriu "slabý odvar Pottera". Nakoľko je to iný princíp čarov a kúziel, nedá sa to porovnávať.

Hlavný hrdina Callum Hunt je plný vnútorných bojov a nečakaných zvratov, čím Vás vtiahne do deja. Hneď po tom, ako dostane pozvánku do Magistéria (škola) na Železnú skúšku, snaží sa, na popud svojho otca, aby všetky časti skúšky nezvládol. Napriek tomu, si ho majster Rúfus vyberie za svojho učňa a tak sa stáva, proti svojej aj otcovej vôli, študentom. Výučba prebieha v podzemných jaskyniach, kde spoznáva čarovný svet. Čo by to bolo za fantasy ak by v príbehu nečíhala predzvesť boja proti Nepriateľovi smrti. Call tu spoznáva svojich spolužiakov a snáď po prvýkrát cíti, že nie je čudák a vidí svetielko priateľstva, ktoré doteraz nemal. V škole sa učia ovládať prírodné elementy v hesle: "Všetky elementy sa správajú v zhode so svojou povahou: oheň chce horieť, voda plynúť, vzduch stúpať, zem spájať a chaos pohlcovať."
Železná skúška je prvá kniha z celosvetovo úspešnej série Magistérium

Áno, miestami sa neubránite myšlienke "no tak toto je podobné" - ano priateľstvo troch mladých ľudí, magická sila, boj dobra a zla,...". Ale priznajme si, presne toto v príbehoch vyhľadávame - priateľstvo až za hrob, napätie a víťazstvo dobra.

Kniha sa číta fantasticky a rýchlo. Sama za seba možem povedať, že druhý diel som si zháňala ešte pred koncom Železnej skúšky, pretože to bolo napínavé a nechcela som čakať na pokračovanie ani deň navyše :D