Krátky príhovor, veľká myšlienka?

recenze

Skvelý život (2018) 3 z 5 / Kolombus
Skvelý život

J. K. Rowlingová prijala pozvanie na promócie, aby predniesla prejav absolventom univerzity Harvard. Svoj prejav rozdelila na dve nosné témy a to výhody neúspechu a dôležitosť empatie (ktorú častokrát mnohý z prekladu chápu ako fantáziu, za mňa je správne chápať to ako empatiu).

V príhovore o sebe autorka prezrádza veľa vecí, ktoré sa v bežných článkoch o nej človek nedočíta. „Mať odvahu zlyhať, je pre skvelý život rovnako veľmi dôležité ako akékoľvek iné meradlo úspechu; predstaviť si sám seba na mieste niekoho iného – najmä niekoho menej šťastného, ako sme my – je jedinečná ľudská vlastnosť, ktorú treba za každú cenu podporovať.“

Súhlasím s názormi, že písaný text nemá takú silu a údernosť ako hovorené slovo v danej chvíli. Ale nestotožňujem sa s názormi, že je to zbytočná kniha. Áno, je to text príhovoru – to vieme, je to známy fakt, tak prečo očakávate knihu o rozsahu minimálne 300 strán? Význam príhovoru, jeho myšlienka, je postojom typu „je to zbytočne naťahovaná kniha nezmyselnými kresbami prepálenými na celú stranu“ zhadzujú hlavnú myšlienku príhovoru. Ešte raz: príhovoru!

Citátom „Vedomie, že ste z ťažkostí vyšli múdrejší a silnejší, vám dodá istotu, že prežijete všetko. Nikdy naozaj nespoznáte seba ani silu svojich vzťahov, kým oboje nepreverí nepriazeň osudu. Takéto vedomie je dar, hoci draho zaplatený, a je pre mňa cennejšie než všetky diplomy, ktoré som kedy dostala
Vedomie, že ste z ťažkostí vyšli múdrejší a silnejší, vám dodá istotu, že prežijete všetko. Nikdy naozaj nespoznáte seba ani silu svojich vzťahov, kým oboje nepreverí nepriazeň osudu. Takéto vedomie je dar, hoci draho zaplatený, a je pre mňa cennejšie než všetky diplomy, ktoré som kedy dostala.“ vystihuje hádam celú myšlienku príhovoru.

Rowlingová svoj prejav nádherne vyvážila vážnymi myšlienkami a vtipom. Musím priznať, že príhovor, ktorý je voľne dostupný na internete, som počúvala popri čítaní a brala to ako „cvičenie“ angličtiny. Samozrejme že pri autorke Harryho Pottera každý očakával zmienku o tomto kúzelníckom svete a autorka ho aj spomenula spôsobom sebe vlastným: "Nepotrebujeme mágiu, aby sme zmenili svet, všetku potrebnú moc nosíme v sebe; máme schopnosť predstavovať si niečo lepšie."