Krátky príhovor, veľká myšlienka?

recenze

Skvelý život (2018) 3 z 5 / Kolombus
Skvelý život

J. K. Rowlingová prijala pozvanie na promócie, aby predniesla prejav absolventom univerzity Harvard. Svoj prejav rozdelila na dve nosné témy a to výhody neúspechu a dôležitosť empatie (ktorú častokrát mnohý z prekladu chápu ako fantáziu, za mňa je správne chápať to ako empatiu).

V príhovore o sebe autorka prezrádza veľa vecí, ktoré sa v bežných článkoch o nej človek nedočíta. „Mať odvahu zlyhať, je pre skvelý život rovnako veľmi dôležité ako akékoľvek iné meradlo úspechu; predstaviť si sám seba na mieste niekoho iného – najmä niekoho menej šťastného, ako sme my – je jedinečná ľudská vlastnosť, ktorú treba za každú cenu podporovať.“

Súhlasím s názormi, že písaný text nemá takú silu a údernosť ako hovorené slovo v danej chvíli. Ale nestotožňujem sa s názormi, že je to zbytočná kniha. Áno, je to text príhovoru – to vieme, je to známy fakt, tak prečo očakávate knihu o rozsahu minimálne 300 strán? Význam príhovoru, jeho myšlienka, je postojom typu „je to zbytočne naťahovaná kniha nezmyselnými kresbami prepálenými na celú stranu“ zhadzujú hlavnú myšlienku príhovoru. Ešte raz: príhovoru!

Citátom „Vedomie, že ste z ťažkostí vyšli múdrejší a silnejší, vám dodá istotu, že prežijete všetko. Nikdy naozaj nespoznáte seba ani silu svojich vzťahov, kým oboje nepreverí nepriazeň osudu. Takéto vedomie je dar, hoci draho zaplatený, a je pre mňa cennejšie než všetky diplomy, ktoré som kedy dostala
Vedomie, že ste z ťažkostí vyšli múdrejší a silnejší, vám dodá istotu, že prežijete všetko. Nikdy naozaj nespoznáte seba ani silu svojich vzťahov, kým oboje nepreverí nepriazeň osudu. Takéto vedomie je dar, hoci draho zaplatený, a je pre mňa cennejšie než všetky diplomy, ktoré som kedy dostala.“ vystihuje hádam celú myšlienku príhovoru.

Rowlingová svoj prejav nádherne vyvážila vážnymi myšlienkami a vtipom. Musím priznať, že príhovor, ktorý je voľne dostupný na internete, som počúvala popri čítaní a brala to ako „cvičenie“ angličtiny. Samozrejme že pri autorke Harryho Pottera každý očakával zmienku o tomto kúzelníckom svete a autorka ho aj spomenula spôsobom sebe vlastným: "Nepotrebujeme mágiu, aby sme zmenili svet, všetku potrebnú moc nosíme v sebe; máme schopnosť predstavovať si niečo lepšie."

Skvelý život Skvelý život J. K. Rowling (p)

Keď J.K. Rowlingovú pozvali, aby predniesla prejav absolventom na promócii na Harvardovej univerzite, rozhodla sa porozprávať im o dvoch témach, ktoré sú blízke jej srdcu: o výhodách neúspechu a dôležitosti fantázie. Mať odvahu zl... více