Skutečně to tak bude?

recenze

Tak to je, tak to bude (2016) 5 z 5 / Hell_Rihova
Tak to je, tak to bude

Třetí kniha od této autorky. Třetí skvělá kniha.
Lacey se ještě vzpamatovává z posledního případu, který se odehrál v Cambridge, kam byla nasazena jako studentka medicíny, pracovala v utajení, sledovala tamní prostředí a málem tam přišla o život, když se připletla pod nohy podivné partičce. Momentálně je postavena mimo službu. Ještě se necítí dostatečně fit, aby se opět vrátila do práce. Neví, jak by se cítila po boku Marka, protože pořád ještě neví, jestli ho víc miluje nebo nenávidí. Za to, co se jí stalo totiž může on.
Londýnem se prochází nelítostný, krvelačný vrah, který unáší a zabíjí malé, bezbranné chlapce. Chlapci jsou několik dní pohřešováni a poté jsou po několika dnech nalezeni mrtví. Vždycky na místě, kam se pachatel dostane nepozorovaně, ale zase tam, aby těla vždycky někdo našel. Tým vyšetřovatelů, který vede Dana Tullochová, je ve střehu. Sbírají důkazy, ale žádný není tak dokonalý, aby je aspoň o maličko posunul k tomu, kdo za těmito vraždami stojí. Jen otisky holínek v blátě. Mark se snaží Lacey přesvědčit, aby se vrátila a pomohla jim, ale Lacey stále odmítá.
Lacey bydlí v době s chlapcem, který se jmenuje Barney. Je přesně ta věková kategorie, kterou neznámý, krutý vrah unáší a zabíjí. Barney je vraždami posedlý, sbírá každou informaci, ale s nikým se o tom nebaví, Proč? Přišel snad on na to, kdo za tím stojí?
Lacey zdálky pozoruje Baneyho a jeho kamáry, kteří se pozdě v noci poflakují venku a vůbec jim nevadí, že venku řádí vrah, který může kdykoli udeřit znovu. Děti si nedají říct. Jednou v noci se procházejí po loděnici. Jsou vystrašení. K tomu jim nepřidá fakt, že objeví další mrtvé tělo malého chlapce. Utečou. Nikomu nic neřeknou. Akorát napíší zprávu Lacey, kde se tělo nachází. Tímto je Lacey bez své vlastní vůle vtažena do vyšetřování. Je podezřelá, nebo svědek? Dá se jí věřit?
Policie je bezradná, nemá v ruce žádný hmatatelný důkaz, který by jim pachatele nějakým způsobem přiblížil. Lacey má několik vyšetřovacích verzí, které nedopadají zrovna dobře. Rozhodne se pátrat na vlastní pěst, aby už nikdo nepřišel o život. Jenže, to by to nebyla ona, kdyby se do případu nezapletla takovým způsobem, že ji samotné nakonec půjde o život.
Tak jo je, tak to bude. Výstižný název pro knihu, kdy je policie bezmocná a nemůže se hnout z místa. Příběh se mi velice dostal pod kůži. Zase bravurně napsaná kniha u které se mi tajil dech a místy běhal mráz po zádech. Hltala jsem každé slovo. Kdo je vrah, jsem netušila do poslední stránky. A když jsem se to dozvěděla, tak jsem nevěřila tomu, že to tak dopadlo. Neskutečné, nečekané. Čekala jsem také, jestli se Lacey s Markem dají dohromady. Tak, dali nebo nedali?