Kruh

recenze

Kruh (2015) 5 z 5 / Hell_Rihova
Kruh

Martin Servaz se ještě pořádně nevzpamatoval z případu z loňské zimy, kdy vyšetřoval podivné vraždy ve městě Saint-Martin-de-Comminges, kde v psychiatrické léčebně poprvé narazil na sériového vraha Juliana Hirtmanna. Nyní mu zavolá jeho dávná láska, na kterou si přál zapomenout. Marianne. Její syn je podezřelý z vraždy. A od této chvíle je Martin opět povolán do služby, aby tuto záhadu vyřešil. Ovšem, nebude to tak lehké jak, se na první pohled může zdát.
Poté, co Martinovu zavolá jeho dávná láska se ocitáme na místě činu – v domě mladé učitelky, která působí na místní elitní přípravné škole v Marsacu, kde mimochodem Martin studoval a nyní tam studuje i jeho dcera. Na místě činu najdou mladou ženu, utopenou a spoutanou ve vaně. Šílená smrt. Z tohoto pohledu zamrazí každého. Na místě činu je nalezen mladý chlapec, Hugo, který se automaticky stává hlavním podezřelým. Nemluví, je v šoku, sedí u bazénu a nevnímá okolní svět. V domě hraje hudba, kterou Martin už někde slyšel. Dojde mu to a říká si, že to musí být jen zlý sen. Souvisí snad tato vražda s uprchlým vězněm Julianem Hirtmannem, který jim stále uniká a díky kterému má Martin neustále noční můry? Jeho strach je umocněn e-mailem, který dostane od neznámého odesílatele.
Policie nemá žádné stopy, které by je posunuly v případu vraždy mladé učitelky. Teorií je několik a mladý Hugo pořád tvrdí, že nic neudělal. Byl s kamarády v hospodě, udělalo se mu zle, říká, že ho někdo zdrogoval. Kdo by stál o smrt učitelky, která byl u žáků velice oblíbená, s nikým neměla žádné konflikty a žila sama? Je v tom snad nějaký tajný milenec?
Servazova dcera Margot zná Huga, říká se o něm, že je to hodný, chytrý a inteligentní kluk, který by učitelce nikdy neublížil, byl do ní zamilovaný. Hugo se pohyboval ve společnosti svých tří kamarádů, prakticky se s nikým jiným moc nebavili. To přišlo Margot divné a rozhodla se, že rozluští záhadu, proč ti čtyři k sobě nepustí nikoho dalšího.
Servaz má stále divné tušení, že za tím vším, co se děje stojí Hirtmann. Jakoby ho pronásledoval, jakoby jím byl posedlý a neustále se mu vysmíval, že ho policie nemůže najít. Všichni si myslí, že Hirtmann utekl někam hodně daleko od zraků všech policistů a někde v tichosti se skrývá. Servaz si to nemyslí, cítí, že je nablízku. Bojí se o svou dceru a nechá ji hlídat. Stačí ale dva policisté na to, aby ohlídali celý areál univerzity? Protože kdyby ano, tak by Margot nikdy nemohla zjistit, co pojí dohromady Huga a jeho kamarády. Zjistila totiž, že smrt s mladou učitelkou souvisí s mnohem starším případem, který se stal před několika lety, při němž zemřelo několik dětí a několik dětí nehodu přežilo. Nyní nastává čas odplaty a je jen na policii kdy to zastaví.
Do příběhu jsem se ponořila a nemohla jsem se odtrhnout. Některé pasáže mi přišly příliš zdlouhavě popsané, ale i tak se mi kniha moc líbila. Opět jsem byla překvapená, jak konec dopadl, kdo za tím vším stojí. Autor nenechal nic náhodě a v napětí mě držel od první stránky až po poslední. Konec skončil tak, že mě to donutí číst i další díl, protože kruh se ještě celý neuzavřel a my můžeme jen hádat, kdy se Servazovi podaří svou honbu za pachatelem ukončit.
Knize jsem dala 5*/5*.