Šílený boj o svobodu

recenze

Skleněný trůn (2015) 4 z 5 / ilosek
Skleněný trůn

Kniha Skleněný trůn byla hitem ještě před tím, než vyšla v českém znění. V zahraničí tuto knihu obdivují a téměř na ni pějí oslavné písně, takže není divu, že české publikum netrpělivě čekalo na překlad. Teď když už konečně držíme knihu v ruce a čteme zajímavý příběh silné hrdinky, můžeme být mile překvapeni, ale i těžce zklamáni.

Doživotní trest v temných a špinavých dolech, kde nikdo nepřežije víc jak pár let, si vysloužila nejlepší nájemná vražedkyně Celaena. Po roku plném řevu, tvrdé práce a mučení dostává vražedkyně jedinečnou příležitost vykoupení. Korunní princ ji nabídce svobodu pokud zvítězí v klání, kde se proti sobě postaví 24 zkušených zabijáků a budou bojovat na život a na smrt. Celeane není hloupá a nabídku okamžitě přijímá. Ovšem kromě ostatní bojovníků se musí mít na pozoru i proti zlu, které krouží v tunelech hradu.

Stejně jako ostatní čtenáři jsem se zatajeným dechem čekala na vydání prvního dílu Skleněného trůnu, který má krásnou obálku a velmi lákavou anotaci, která slibuje nezapomenutelný zážitek. Proto jsem byla nadšením bez sebe, když jsem se mohla konečně do příběhu začíst a vychutnat si originální příběh se skvělou hlavní hrdinkou. Ale abych byla upřímná, čekala jsem víc.

Děj, odehrávající se většinu času na hradě, který ukrývá nejednou tajemství, je precizně propracovaný, čtivý a nápaditý. Myšlenka turnaje, který musí hrdinka za jakoukoliv cenu vyhrát, už se tu sice objevila, ale autorka ji dokázala posunout o stupínek výš.

Vtip knize taky rozhodně nechybí díky drzosti Celeany, která je rozhodně svá a nehodlá se kvůli nikomu měnit. Navíc má ráda knihy a nikdy se nevzdává. Okamžitě jsem si její osobnost oblíbila a i přes její chyby jsem ji po celou dobu držela palce. Šmrnc tomu přidává i Princ Dorian, který vůbec není takový, jak se na prvních stránkách může zdát. Je milý, šarmantní, ale i vtipný, drzý a nebojácný.

Něco mi však po celou dobu čtení vadilo a nesedělo. Dlouho jsem nemohla přijít na to, co to bylo, a až teď zpětně si uvědomuji, že to byla přemíra zápletek. Autorka má skvělý nápady a rozhodně originální zvraty, ale na jeden díl jich dle mého bylo příliš.

Skleněný trůn je velmi čtivá, zajímavá a originální kniha, která určitě zabaví každého, kdo má rád yaung adult fantasy, nebo miluje nový světy a magii, nebo chce prostě jen vyzkoušet něco jiného. Už teď jsem zvědavá na druhý díl série, ale už vím, že nemůžu mít příliš velká očekávání, jinak bych byla opět zklamaná. Ne všechny úspěšné zahraniční knihy musí sklidit úspěch i u nás.