Síla lidskosti

recenze

Síla lidskosti - Dalajlama a jeho vize pro náš svět (2015) / Knihomolka Nell
Síla lidskosti - Dalajlama a jeho vize pro náš svět

Hrozně důležité při čtení této knihy je, abyste měli otevřenou mysl a byli ochotni přijmout názory, které třeba na první pohled nesdílíte, ale můžete si z nich hodně odnést. Je jasné, že žádná změna nepřichází hned a je potřeba uběhnutí opravdu dlouhé tratě, aby člověk přemýšlel a řešil situace jinak, ale i kdyby měl každý být byť jen o zlomek šťastnější, určitě se tak vyplatí.
Krásné je, že dalajlama nikomu své názory nepředkládá jako správné. Možná si říkáte, ještě aby ano, ale přiznejme si, kolikrát jsme v knihkupectví zahlédli knihu typu:

„Jak být šťastný“
„Jak být úspěšný“
„Jak vést naplněný život“

Kniha nám nepředhazuje nic jako obecnou pravdu a v tom je její síla, protože já úplně nesnáším, když mi někdo nutí jeho názor nebo říká, že je ten nejlepší, aniž by mi nedal prostor k vytvoření si vlastního.

Pokud máte chvíli, kdy se necítíte dobře, cítíte se negativně nebo už dlouho chcete změnu opravdu si myslím, že vám kniha může pomoci. Nezmění vám život hned, to snad ani nejde, ale vryje se vám do paměti a s pěknou dávkou trpělivosti a sebezapření může ovlivnit vaše jednání.

„Odmítání role ctnostného svatouška a schopnost smát se vlastním vrtochům jsou vlastnosti, jež jsou mi na něm nejmilejší. Soucit okořeňuje radostností, nikoli upjatostí a prázdnými frázemi.

Já jsem člověk, který miluje motivaci, citáty a podobné záležitosti. Proto není překvapením, že jsem z knihy byla unešená a rozhodně se k ní budu vracet. Zároveň jsem se dozvěděla i nové poznatky z historie Tibetu, Indie, buddhismu… Ale samozřejmě i ze života dalajlamy, o kterém jsem toho příliš nevěděla a opravdu mě jeho příběh a charakter tak oslnil, že je mým velkým vzorem. Je jasné, že nezačnu meditovat také 5 hodin denně, nepřestanu používat všechny moderní technologie ani nebudu nosit velice obnošené šactvo. Ale chci změnit styl mého myšlení a trošku se odpoutat od toho, jak jsem uvažovala doposud, ale je jasné, že to bude velice náročné.

„Tahle možnost je částečně důvodem, proč dalajlama odmítá trest smrti: člověk se může kdykoliv polepšit. Tvrdí, že i vrah může dospět k hluboké změně postoje. Není to věc shovívavosti, prohlašuje: „Ale trestat lidské bytosti zabitím, bez ohledu na to co provedly… vylučuje možnost, že se změní.“

Nejraději bych ji dala jako povinnou četbu, protože kdybychom opravdu naplnili svá srdce soucitem, dbali na sebeovládání a pomáhali z radosti, ne ziskuchtivosti, byl by svět krásné místo. Bohužel mnoho lidí v tom může vidět naivní pohádku, ale je pravda, že pokud by se každý jedinec změnil v toho nejlepšího, jakým může být, neměli bychom skvělou společnost?

Osobně s buddhismem opravdu sympatizuji, rozhodně ale nemohu vůbec říct, že jsem jeho příslušník. Líbí se mi už jen to, že to není náboženství v tom klasickém slova smyslu, buddhisté jsou ateisté. Jedná spíše o životní styl, názory a jednání. Mnohé myšlenky mi přijdou natolik nádherné, že bych se jimi ráda řídila. Představa, že se člověk nenechá semlít negativismem, který je v dnešní době úplně na každém kroku mi přijde osvobozující.

Nic není nemožné a tato kniha mě a může i vás popíchnout ke změně, která kladně změní naše životy, nepřeháním. Při čtení se dozvíte plno věcí, které vás vrhnou v zamyšlení a to stojí za to. Opravdu se jedná o výjimečnou knihu, která by měla být hojně čtena.