Plavba ňaderským mořem

recenze

Plavba Ňaderským mořem (2016) / Knihomolka Nell
Plavba Ňaderským mořem

Každý nás měl v mládí jisté představy o budoucnosti. Možná se nějaký náš vloh jevil natolik výjimečný, že by nikdo nepředpokládal, že se může život obrátit úplně jiným směrem a dětský Messi nakonec bude gynekologem, jeden telefonát změní vztah partnerů nebo muži, který uměl létat, protože "spálil všechny mosty".

Plavbaňaderským mořem pro mě byla obrovským překvapením. Zprvu díky její extravagantní obálce - například při běžném cestování městskou hromadnou dopravou jsem ji neměla v obale, aby ten zážitek měli i ostatní lidé (úspěch to mělo!).

Kniha obsahuje 24 naprosto odlišných příběhů. 24 zcela rozdílných životů. Kapitolky to jsou kratší, ale mnoho z nich na mě má dopad ještě delší dobu po dočtení. Nejsou tam totiž jen ty vtipné nebo úsměvné příhody, jsou tam i hluboké myšlenky a mnohdy i úplně dechberoucí zápletka. Přiznám se, že o jednom příběhu (Dialog podkoního a kněžny) jsem přemýšlela ještě týden po přečtení. Tím, jak je celá kniha neuvěřitelně čtivá zkrátka hltáte jeden příběh za druhým a nestačíte se divit, co se vám to dostalo do ruky.

Na první pohled odpočinková literatura ale nakonec obsahuje i jisté poselství, které z každého osudu sálá. V knize je přítomna chvílemi vlastně až drtivá pravda a reálnost. Každá stránka jako by vás nabádala k popřemýšlení o svých hodnotách.

Naleznete zde příběhy snad ze všech možných odvětví a témat… O partnerství, práci, vztahu s rodiči, vlastní blbosti, nemoci… Zkrátka se vás kniha dotkne tolika způsoby, že byste to do ní ani neřekli. Obálka v podstatě vystihuje to, jak jsem se cítila. Jako by mě kniha zasáhla v té nejryzejší podstatě (omlouvám se za možná až přílišnou filozofii)… Zkrátka každý se zde najde.