Oběšení psi

recenze

Oběšení psi (2016) / Knihomolka Nell
Oběšení psi

Abych vyjádřila můj čtenářský zážitek z této knihy, stačí pouze tři slova: Zlo, politika a ohavnost. Pokud jste milovníci politických thrillerů s překvapivou zápletkou, věnujte této knize pozornost, vychází již za několik měsíců.

Já osobně jsem milovníkem hororů, snesu, pokud všude teče krev nebo mě film nabádá, abych si sáhla na psychické dno a bála se jít i na záchod. Co ale nesnesu, je, aby se ubližovalo zvířatům. V jakémkoliv filmu mi vždy bylo více líto zvířat než lidí (myslete si, co chcete :D). Narážím tím na název knihy Oběšení psi.

Ve Španělsku je tradicí, že pokud pes není užitečný jako hlídač, stopař.. zkrátka postrádá svoji "funkci", oběsí se. Podle jeho zásluh se rozhodne, jak dlouho se má mučit než zemře, tedy pokud bude oběšen v korunách stromů nebo tak, aby tlapkami lehce dosáhl na zem a dlouho se tak trápil.

Jak už jsem naznačila, kniha rozhodně není pro slabé povahy. V knize dochází k mnoha vraždám, které jsou doprovázeny i smrtí psů, což rozhodně není pro každého. Nejde ale jen o tu morbidní část, kniha vám může přinést daleko více, než byste čekali.

Ze začátku jsem se nějak nemohla začíst. Problém byl asi i v tom, že jsem musela četbu prokládat častými testy ve škole, a tak jsem ji jednou musela začít úplně znovu. Po asi 80 stránkách ale nastal zlom a já ji nemohla pustit z ruky. Když jsem se na příběh začala dívat z pohledu hlavního hrdiny Nielse, skoro jsem nemrkala. Příběh je totiž i o tom, co může člověk jakožto samostatná jednotka zvládnout proti celému světu - právě to je pro mě z knihy největším přínosem.

Musím uznat, že jsem rozuzlení opravdu nečekala. Kniha je však prvním dílem série a já jsem velice zvědavá na její pokračování.

Co se týče obálky, za mě perfekní. Je totiž strochá, drsná a když máte v hlavě děj, úplně se ve vašich očích změní.
Pokud uvažujete nad severskou detektivkou, kde nechybí napětí, krutost i politická tematika, rozhodně si napište do kalendářů tento titul! Kromě napínavého příběhu vám přinese i mnoho informací o historii Dánska, k čemuž se člověk jen tak nedostane.