Seznamovací agentura

recenze

Kdo jinému jámu kopá... sám do manželství padá (2016) 4 z 5 / Ivuska.09
Kdo jinému jámu kopá... sám do manželství padá

Nemůžu uvěřit, že mi do dnešního dne spisovatelka Alena Jakoubková unikala a já jsem její tvorbu vůbec neznala. Její nejnovější kniha "Kdo jinému jámu kopá... sám do manželství padá" je sice románem pro ženy, ale dle mého názoru je v něm něco netradičního - vzhledem k tématu autorka vlastně sepsala velmi optimistický příběh plný přátelství a naděje, který přečtete jedním dechem, protože její styl psaní je opravdu svižný. Vůbec nemám pocit, že by v románu něco přebývalo, ani jsem nezaznamenala žádná hluchá místa.

Někteří čtenáři, respektive v tomto případě spíše čtenářky, romány pro ženy často odsuzují. Já se klidně přiznám, že čas od času si nějaký ráda přečtu - člověk si u něj odpočine, je to zkrátka takové příjemné a nenáročné čtení, nad kterým nemusíte příliš hloubat. Aleně Jakoubkové se však v tomto díle podařilo spojit příjemné s užitečným. Ústředním tématem tohoto románu je totiž nevěra. V dnešní době existuje snad až mnoho žen, které se s nějakou podobou nevěry setkaly, takže se mi líbí, že ji autorka dokázala zachytit "z té lepší stránky" - jednoduše řečeno, pokud je vám partner či manžel nevěrný, neznamená to konec života. Takže neházejte flintu do žita - stejně jako hlavní hrdinka Cora.

Cora patří mezi čerstvé čtyřicátnice, je vdaná, má dvě v podstatě dospělé děti - devatenáctiletého Otu a patnáctiletou Janu, vystudovala psychologii a pracuje na poloviční úvazek v manželské poradně. Přestože radí ostatním párům, jak překonávat manželskou krize, měla by se spíše zaměřit na své vlastní manželství. Manžel Ota ji opakovaně podvádí, tentokrát to však zašlo tak daleko, že s milenkou čeká dítě. Jak se s tím má Cora vyrovnat? Manžela nemiluje, ale nechce přijít o životní a finanční jistotu, kterou jí manželství přináší, takže by s ním pravděpodobně byla ochotná i nadále zůstat. Tento příběh je jako ze života, podobné pocity bohužel určitě zažívá řada dalších žen. Jenže Cora má velikou výhodu - má úžasné přátele, kteří ji nenechají na holičkách a situaci s ní (a vlastně tak trochu bez ní) vyřeší. Zvládne se Cora postavit na vlastní nohy? A proč místo polovičního úvazku v manželské poradně začne podnikat a otevře si vlastní seznamovací agenturu?

Právě seznamovací agentura je dalším brilantním nápadem, který autorka do své knihy zapojila. Garantuji vám, že při čtení zažijete celou škálu emocí - někdy se zdá až neuvěřitelné, s jakými lidmi se můžete potkat. Jenže i tyto postavy, které navštíví seznamovací agenturu, jsou jako vystřižené z opravdového života. Nelze to říct jinak, ale takový pan Voráček mě při čtení opravdu několikrát odboural - věřte mi, u této knihy se několikrát od srdce zasmějete.

Bohužel nemohu tento román porovnat s jinými od stejné autorky, protože jsem zatím žádný další nečetla - ale už teď vím jistě, že jakmile budu chtít sáhnout po dalším podobném, bude jeho autorkou právě Alena Jakoubková.