Seznam tajných přání

recenze

Seznam tajných přání (2013) 4 z 5 / Morsie
Seznam tajných přání

Zatím, co si Brett prožívala svůj takřka pohádkový život, její matka snovala vlastní plány, jak zařídit aby Brett žila doopravdy pohádkově!

Brett má všechno. Je dcerou majitelky obrovské kosmetické firmy a připravuje se na to, že jednoho dne firmu povede sama, vlastní krásný prostorný podkrovní byt a její přítel je neskutečně přitažlivý muž – co víc by si ksakru mohla přát?

Ona pohádka se ale docela rychle změní. Tedy přesněji ve chvíli, kdy zemře Brettina milovaná matka. Brett je tou ztrátou neskutečně zdrcená – s matkou si byly totiž velice blízké. Ale co se dá dělat, je to život a Brett se s tím nějak vyrovná. Jenže smrt matky je jen část tragédie. Posléze totiž za Brett přichází matčin právník s velice zajímavým zněním závěti! První, co Brett napadne, je, že se někde musela stát chyba! Není přece možné, aby ji matka vynechala z poslední vůle. Respektive, aby pro ni stanovila podmínky, za kterých získá své dědictví zpět! Brett musí do roka splnit všechny svoje dětské sny – jinak svému podílu může říct sbohem.

Matka to přece nemohla myslet vážně? Jistě, na seznamu je plno věcí, které zvládne – pořídí si psa, zalyžuje si v Alpách – ale jak se má proboha usmířit s otcem, když je už přes sedm let mrtvý? Nebo být učitelkou? Tomu by musela obětovat velkou část svého života. Navíc, teď už je docela jinde, svou kariéru rozjela v matčině firmě.

To je sice pravda že rozjela, ale její matka zkrátka rozhodla jinak. Když Brett přišla znovu do práce, zjistila, že nejenže není ředitelkou celé firmy – tu vede její švagrová – ale že dokonce dostala padáka. Je z toho na prášky, na odstřel, na svěrací kazajku. Jenže po pár bezesných nocích usoudí, že jí nezbývá nic jiného, než se podvolit a začít plnit svá dětská přání.

1. Mít dítě, možná dvě
17. Zamilovat se
18. Ve volném čase vystupovat jako sólový komik
19. Mít hezký vztah s tátou
20. Stát se fantastickou učitelkou

Naštěstí na to není sama. Podporuje ji matčin mladý právník, přičemž si Brett pomalu uvědomuje, že je jí s ním daleko lépe, než s dlouholetým přítelem. Vždyť tomu ani nic z toho neřekla! Ten si myslí, že je velkou ředitelkou – jeho ředitelkou, skvělou ředitelkou. To slovo opakuje docela často. Co když ho k ní netáhne láska, ale prach obyčejná vychytralost?

S každým jedním splněným přáním si Brett uvědomuje, že vlastně vůbec nežila. Snažila se jen vtělit do nějakého ideálu, do něčeho, o čem předpokládala, že taková má být. Zapomněla sama na sebe, svoje touhy, svůj život a přežívala ve falešně vystavěné pohádce. Najednou chápe, že pro ni matka udělala to nejlepší, co mohla. Brett se cítí skvěle, je sama sebou a konečně si po dlouhé době užívá život. A nejen ten, nenápadně zjišťuje, co je skutečná láska.

K téhle knize jsem byla fak skeptická. Jak já tak obvykle bývám ke knihám s nálepkou ženská literatura – postupně ale zjišťuju, že bych neměla být tak předpojatá. Seznam tajných přání je několikátá kniha v řadě, která mě mile překvapila.

Co mile, jen stěží hledám slova, jakými bych správně vyjádřila, jak skvělý to byl příběh. Kniha je plná emocí, které nejsou ani klišé, ani patos, jsou reálné a uvěřitelné – jako naše vlastní. Každá postava je skvěle vyprofilovaná a žije si svůj opravdový život. Knížka je to bezesporu náramná, čtivá – já ji zhltla za dvě odpoledne – ale i vtipná.

Jenže forma není všechno! Naštěstí v tomto případě obsah nad formou vítězí – nad skvělou formou. Lori Spielmanová nám ve své knize dokazuje, že život má cenu jenom tehdy, když ho doopravdy žijeme, kdy nejsme jen tvárnou hmotou, ale sami sebou. Kniha nám dává naději, že nikdy není pozdě na to plnit si sny.

Morsie
03.06.2014

Jé, díky moc :)

mája1970
27.02.2014

Pěkná a výstižná recenze.