Šest let a spousta nezodpovězených otázek

recenze

Šest let (2014) 5 z 5 / Morsie
Šest let

Z knížek o hubnutí jsem se zase rychle vrátila do normálu. Tedy k románům, aby bylo jasno – normální, to asi nebudu nikdy! Ale to vy asi už stejně víte, a jestli čtete moje recenze, tak vám garantuju, že s tou normálností jste na hraně i vy sami!

Ale to bych docela odváděla od toho, o čem tu tentokrát chci psát. O knížce – to je evidentní, já vím –ale ne jen tak o obyčejné knížce. Chci psát o Šesti letech – knize, kterou se mi zatím nepovedlo zařadit do žádného žánru. Leda že by existovaly romantické krimikomedie i mimo televizní obrazovky.

Jednoduše, měla jsem chuť na něco o lásce, ale zároveň jsem se chtěla bavit u nějaké dobré detektivky. Já vím, předem jsem to vzdala – taková knížka neexistuje! Jenže v tom za mnou přišel kamarád s jednou knížkou a tvrzením, že si ji musím přečíst.

A tak jsem si ji přečetla. Protože co jsem měla dělat? Civět do stropu a přemítat o čtení, nebo si prostě něco přečíst?

Jake je vysokoškolský profesor, ale kdo z vás by si chtěl myslet, že je to nějaký nudný stařík, tak ten by byl na omylu. Jake je mladý, pohledný, svým úžasným způsobem vtipný a v neposlední řadě zamilovaný – nešťastně.

Je to tak. Kdysi, před šesti lety, ji potkal. Svou osudovou femme fatale, krásnou malířku Natalii. Byla úžasná, inteligentní a Jake věděl, že je to ta pravá. Zamilovali se do sebe a každý den prožívali, jako by to měl být ten poslední. Až jednou, za tři měsíce pohádkové lásky, ten poslední den přišel.

Z ničeho nic Natalie Jakeovi oznámila, že se provdá za svého bývalého.

Cože?

Jake nechápal, byl zdrcen. Ale co mohl dělat? S těžkým srdcem nechal svou lásku, aby šla k oltáři s jiným. A co víc, pak dal Natalii slib, že ji ani jejího manžel Todda nikdy víc nekontaktuje. Smutná záležitost.

Šest dlouhých let žil Jake se zlomeným srdcem a myšlenkami na Natalii. Šest dlouhých let a pak to uviděl. Nekrolog v novinách oznamoval, že Todd Sanderson je mrtvý.

Přesně tak, šlo to ráz na ráz. Jake se bez rozmyslu spakoval a jel se podívat na pohřeb – a na zkroušenou vdovu. A přesně tohle bezmyšlenkovité rozhodnutí posléze převrátilo celý Jakeuvů život naruby.

Když totiž dorazil na místo pohřbu, ta žena v tom velkém černém klobouku ani vzdáleně nepřipomínala Natalii.

Cože?

Jake tedy nečekal a kontaktoval Nataliinu sestru. Kdo je Jake? Nikdy o něm neslyšela. Fajn, rozhodl se tedy vyhledat společné přátele, ti budou jistě víc nápomocni. Chyba lávky, nikdo z nich v životě ani neslyšel o nějaké Natalii a Jakeovi.

Už zase – cože?

Je snad Jake blázen? Všechno si to vymyslel? Blbost, takovou lásku by nenasimuloval. Jenže kde je Natalie? A kdo to vlastně je? A proč se teď Jake dovídá, že Todd jen tak nezemřel, ale byl zabit?

Moc otázek a žádné odpovědi. A Jake je na to sám – hluboko zabřednutý v průšvihu.

Jízda co? A to je jen v kostce! Ani v nejmenším nedovedu přiblížit, jak úchvatný příběh Šest let je! Napínavý od začátku do konce, propracovaný, promyšlený, s perfektním dávkováním napětí, humoru i romantiky.

Prostě dokonalá knížka! Proč bych tady kolem toho ještě měla víc co říkat? Jděte, přečtěte si to, nemrhejte tady čas s mými zmatenými výplody.

Vážně, co tu ještě děláte? Božích Šest let čeká!!!