Sběratel motýlů

recenze

Sběratel motýlů (2017) 5 z 5 / DariDerek
Sběratel motýlů

"Když se nedíváš na ošklivé věci, ošklivé věci si tě nevšimnou, že ano?"

Izolovaná zahrada, kvetoucí rostliny a sbírka nádherných motýlů - mladých žen, které byly uneseny. O to vše pečuje Zahradník, zvrhlý muž posedlý uchováváním krásných dívek. Jediná přeživší Maya postupně odkrývá podrobnosti o tomto děsivém místě i o svém vězniteli. Jak se jí ale podařilo utéct? Přežily i další dívky? Agenti FBI Victor Hanoverian a Brandon Eddison musí vyřešit rozhodně nejotřesnější případ své kariéry.

Dot Hutchisonová miluje bouřky, mytologii, historii a filmy, které je možné sledovat opakovaně. Titul Sběratel motýlů získal ocenění Goodreads Choice Awards za rok 2016 v kategorii horor. Práva na vydání byla prodána do několika zemí včetně Německa, Thajska, Bulharska, Itálie, Polska, Číny, Brazílie, Ruska, Turecka, Portugalska, Maďarska nebo Indonésie. Další kniha v sérii Sběratel s titulem The Roses of May vyjde v nakladatelství XYZ v roce 2018.

Kampaň kolem této knihy slibuje, že se jedná ještě o něco lepšího a hlavně děsivějšího než je Mlčení jehňátek. A dle mého osobního názoru je to pravda. Sběratele motýlů jsem přečetla v rekordně krátkém čase a to jen díky způsobu, jakým je příběh napsán. Je to napínavé, autorka krásně propojuje svět v Zahradě s realitou ve vyšetřovací vazbě a jakmile začnete vnímat vyprávění Mayi, tak musíte číst dál, dokud nedočtete do konce.

Myslíte si, že je normální brečet u thrilleru? Asi není, ale tady to jinak nešlo. Musela jsem si dvakrát otřít oči, protože Dot Hutchisonová hraje posledních pár stránek na citlivou strunu, ovšem velmi nenásilně a svým způsobem takto perfektně celý příběh ukončuje. Já jsem absolutně konsternována tím, jak na mě příběh působil a všem říkám, ano, ano, ano, přečtěte si jej! :-)

I když je tam spousta násilí, úchylností, zvrhlostí, zloby, tak tohle všechno nějakým způsobem ustupuje do stínu a vyniká celkový příběh, přesně takový, jaký je. Protože ve chvíli, kdy se začtete, nebudete vnímat odpor, který k činům Zahradníka či jiných postav máte, ale převáží celkový dojem, jak na ty dané činy všichni okolo reagují. Jaké mají následky a důsledky. Budete více vnímat to, jak si sociopat dokáže "vtlouct" do hlavy svou pravdu, které potom bezmezně věří. Jak to vnímají jeho oběti a jestli je vůbec nějaká možnost zůstat v pohodě a nezhroutit se.

"Proč si způsobovat větší bolest tím, že budete vzpomínat na něco, co jste ztratili?"

Velmi se mi líbilo, jak byla vykreslená hlavní hrdinka Maya. Byla perfektním obrázkem vnitřní síly a odhodlanosti. Její chování mohlo ze začátku působit zvláštně drsně, ale v průběhu jejího vyprávění jsem dospěla k názoru, že je to silná, mladá žena, kterou jen tak něco nezlomí. A od poloviny jsem ji neskutečně fandila. Přirostla mi k srdci tak stejně, jako oba detektivové, kteří měli akci Zahrada na starosti. Taky to u nich nebylo ihned a až postupem času jsem poznala, jací vlastně jsou.

Celkově byla kniha pro mne opravdu skvělá. Čtení jsem si užila od začátku až do konce. A i když nepatřím mezi ty, kteří měli nehty okousané do masa, nemohli dýchat nervozitou, tak přesto jsem nadšená. Já totiž u čtení zažívala pocit zvědavosti. Hltala jsem kapitoly z jednoho prostého důvodu. Já byl zvědavá a chtěla vědět, jak to dopadne, protože ve vyšetřovací vazbě byly vždy nějaké náznaky. Místy jsem si nadávala, že čtu pomalu! :-)

Možná bych ještě mohla zmínit, že kapitoly v knize nejsou klasicky číslované, ale části příběhu rozdělují obrázky malého motýla. K tomu se v přesném sledu střídají vyprávění ze zahrady s přítomností ve vazbě u FBI.

Autorka odvedla opravdu výbornou práci a já věřím tomu, že Sběratel motýlů si najde opravdu hodně fanoušků. Doporučila bych jej každému, kdo má rád drsné čtivo, knihy, u kterých od začátku není jasné, co se všechno děje a také těm, kteří jsou rádi, když i v příběhu, kterému vévodí ZLO, se najde kousek DOBRA. :-)