S láskou, Rosie

recenze

S láskou Rosie (2014) 5 z 5 / ilosek
S láskou Rosie

Mít nejlepšího kamaráda, kterému věříte nadevše a můžete mu říct jakékoliv tajemství, je to nejcennější co může člověka potkat. Avšak někdy se stane, že se takoví kamarádi do sebe zamilují a vzniká jeden problém za druhým. A taky dost vtipných situací, nebo trapasů. Pojďte se ponořit do příběhu více než kamarádské lásky, která není tak jednoduchá, jak se zdá a její řešení vyžaduje více než zdravý rozum.

Rosie a Alex se znají od plenek. S rostoucím věkem se z nich stávají nerozluční kamarádi, kteří bez sebe neudělají jediné rozhodnutí a pořád se motají kolem sebe. Avšak nepřízeň osudu je rozdělí a Alex odjíždí daleko za oceán a tím pádem i od Rosie. Jejich vztah se ale nadále vyvíjí a upevňuje prostřednictvím emailů, dopisů a hovorů, které spolu vedou každou volnou chvíli. Oběma je jasné, že je to více než kamarádství, ale dlouhou dobu si to nedokážou přiznat. Trvá léta, než se rozhoupou něco s tím udělat, ale nebude už příliš pozdě na tak radikální změnu?

„V životě je jen málo věcí jistých, ale jedna podle mě rozhodne – ať uděláš cokoliv, následky si neseš celý život.“

S láskou, Rosie je již druhým vydáním, což svědčení o jisté oblíbenosti, ale hlavním důvodem samozřejmě je natočený film, který nedávno vstoupil do kin a zaujal široké publikum. Knihu tudíž nemohla zůstat pozadu a vznikla tato krásná nová obálka se starým dobrým obsahem.

Před začátkem čtení si každý musí uvědomit, že kniha je psána pouze prostřednictvím emailů, dopisů nebo pohledů. Nenajdete tam jediní aspekt normálního příběhu psaný v ich, nebo er formě. Takže pokud je někdo proti tomuto stylu, ať knihu ani neotvírá a zabrání tak jednomu velkému zklamání. Ale pro ty, kterým to nevadí – na originalitu a styl psaní si rychle navyknete a příběh vás během pár chvil vláká do své pasti.

Někdy trvá věky, než najdete toho pravého.

Na první pohled se může zdát kniha jako pěkná bichlička, kterou nemůžete mít přečtenou dříve než za týden. Opak je ale pravdou. Stránky utíkají neskutečně rychle a nebudete se stačit divit, o kolik kapitol se za den posunete. Napomáhá tomu neobvyklý styl, ale i skvělé vypravěčské schopnosti autorky prostřednictvím Rosie, nebo dalších hrdinů.

Popsat osoby je velmi složitá věc, protože příběh se odehrává během rozmezí několika let, od dětství až po stáří. Proto je na postavách znát skutečný vývoj a jejich rozhodnutí jsou dělány na základě svých nasbíraných zkušeností, což čtenář jasně vidí. Přesto však můžu říct, že Rosie byla a vždy bude mladá na duchu a Alex bude ten chytrý a zodpovědnější. I další postavy zde mají svůj prostor a mě z nich nejvíce zaujala Rosiina kamarádka Ruby, která si nikdy neodpustí kousavou hlášku.

„Život nám rozdává různé karty a ty jsi nepochybně dostala ty nejhorší, jako přicházely v úvahu. Ale i v těch nejtěžších letech jsi obstála skvěle.“

Nejen že je román protkán hned několika romantickými zápletkami, ale je i neskutečně vtipný a pohodově napsaný. Není to žádný složitý román, kde se strašně řeší vztahy na několik stran a je v nich mnoho hlubokých myšlenek. Tady jde spíše o život, problémy, trapasy a zábavu. Láska hraje důležitou roli, ale ne tu hlavní.

Několik dějových linií a příhod přidává knize na ještě větší kvalitě. Při čtení se nebudete ani chvíli nudit kvůli několika zpestření, které vás uvnitř čekaní a objeví se zcela nečekaně. Konec je sice předvidatelný – nemusíte ani otevřít knihu, abyste věděli, jak to dopadne – ale cesta k němu je složitá a nápaditá. A při čtení se můžete jako bonus naprosto uvolnit, vypnout mozek a nechat se unášet životem hned několika ztřeštěných lidí, které si nejde nezamilovat.