Říše z přání stvořená

recenze

Nekonečný příběh (2001) 5 z 5 / katy238
Nekonečný příběh

Fantázie. Nekonečná říše stvořená z přání lidí, hlavně dětí. Svět bez hranic, kde je možné všechno, i to nemožné. Hlavně to nemožné.

Malý Bastián dostane jedinečnou šanci prožít v tomto světě úžasný příběh prostřednictvím měděně zbarvené knihy. Kniha ho pohltí. Doslova. Splní se mu tak několik přání najednou. Uteče ze světa bolesti a starostí do říše, kde může být tím, kým touží a žít dle svých přání. Je tu ovšem problém. Každé přání něco stojí. Cenou je ztráta vzpomínek na vlastní život, bez nich není návratu. Chce se Bastián vůbec vrátit?

Při psaní tohoto článku mě pronásledovala jedna myšlenka. Je možné ještě někomu zkazit příběh spoilerem, tady prozrazením pointy příběhu? Kdo je nepolíben knihou, jistě ho neminul kýčovitý německý film s chlapcem se zářivě modrýma očima v hlavní roli a bílým chemlonovým drakem hned vedle. Snímky vznikly celkem tři, ať už méně nebo více povedené, celkem se snaží držet knihy, samozřejmě v mezích technických možností své doby. Ale známou písničku, začínající legendárním "Turn around," známe jistě všichni. Minimálně z nočních vysílacích programů rádií.

Pohádka o zázračné knize a malém knihomolovi s tragickou ránou na duši a apatickým tatínkem patří mezi nadčasové příběhy. Každý ve svém okolí nalezne někoho malého, který stojí stranou od ostatních, ve svém vlastním světě, jiný se v příběhu dokonce může vidět sám. Proto je tak snadné se s Bastiánem sžít. Je malý, tlustý, slabý a většinu problémů řeší útěkem.

Jakmile se mu povede utéct do příběhu doslova a prožije dobrodružství se svými hrdiny a přáteli, dostane se kniha na další úroveň, ve které můžeme vidět postupnou degeneraci Bastiánova svědomí. Jednali bychom ale jinak?

Asi těžko. Z lidí se stávají monstra prostřednictvím moci. Ze všech.

Tak Bastián pomalu a bolestně poznává, že utekl od starostí ve světě lidí, aby si vyrobil vlastní utrápený svět ve Fantázii právě prostřednictvím sobeckých přání, kterými si léčí nabourané ego.

Před problémy nelze utéct. Pokud je nevyřešíme, pronásledují nás všude.

Poselství knihy samotné je různé, záleží dost na věku, ve kterém knihu čteme. Dětský čtenář vidí příběh malého kluka, který se dostane do pohádkové říše a tu téměř zničí, poučí se a všechno dobře dopadne.

Starší čtenář už vidí spojení a náznaky s reálnými obrazy ve vlastním životě a jednání Bastiána dokáže sledovat v jiném světle. Každé přání něco stojí i ve skutečném životě a před problémy se utéct nedá. Opravdu ne. Fantazijští tvorové mají své obdoby i u nás, jenom to chce trochu právě tě fantazie.

Fántazii si s sebou nosíme všichni, někteří do ní dokáží odcestovat i v dospělém věku, jiní s pomocí a ti další vůbec.

Těm posledním může právě tato kniha pomoci nalézt tu správnou cestu, pro ty další je to příjemné počtení o světě pohádek a příběhu, který se sám píše.

A navíc, každý jsme chtěli mít Falca, a v jiné knize ho nenajdeme.