Rhett Buttler

recenze

Rhett Butler (2009) 4 z 5 / Nikolaoss
Rhett Butler

Jiný úhel pohledu na moji milovanou knihu Jih proti Severu od Margaret Mitchelové už jsem četla. Bylo to pokračování Scarlett od Alexandry Ripleyové. Paní Ripleyová se svým stylem psaní hodně podobala paní Mitchelové a neodvážila se narušit nic, co bylo původní autorkou dáno – charaktery postav, jejich nastíněné životní osudy a podobně. Oproti tomu pan McCaig podobnou citlivostí moc netrpí. Občas změní nějaké jméno, vdá někoho, kdo nikdy vdaný nebyl a pořídí mu děti. Trochu mu chybí porozumění ženské duši, jako tomu bylo u předchozího ženského autorského dua. Možná o to více vynikají osudy Rhetta Buttlera od jeho mládí až po setkání se Scarlett, i když se kniha pochopitelně nevěnovala jen jemu a dokonce ani ne převážně jemu.

Jedno je ale nutné pochopit, kniha Rhett Buttler se nesmí srovnávat s předchozím dílem. Pohled pana autora je natolik odlišný, že by srovnávání ubíralo dílu na kvalitě a to si rozhodně nezaslouží. Je proto lepší brát ho jako samostatnou knihu a na původní dílo zapomenout. Pak je možné vychutnat si příběh o Rhettovi bez zklamání.

Vyprávění začíná v době, kdy byl Rhett ještě malý chlapec. Byl to paličák a měl příliš brzo na věci jiný názor než jeho otec, pravověrný Jižan. Otec se tedy s Rhettem nijak nemazlil, často byl k němu až nesmyslně krutý, až to vyvrcholilo tím, že byl Rhett vyhnán z domu. Že se pak plavil na lodích jako pirát a přišel ke svému jmění prazvláštním obchodováním a karbanem už je známo z předchozích knih :). Zde si ale přečteme, že věci nemusely být tak černobílé. Spolu s Rhettovými osudy sledujeme i život některých jeho přátel a sestry Rosemary a samozřejmě Scarlett, Melanie, Ashleyho a ostatních lidí z Claytonského okresu. Co se týká postav, kniha není pouze vykrádačkou slavné předlohy. Pan autor má své vlastní hrdiny, jejihž životům se věnuje. Navzdory názvu se nezdá, že by Rhett byl hlavní postavou. Poznáme se blíže dokonce s Rhettovým otcem, který v předloze téměř nebyl, dozvíme se více o tom, kdo byla Belle Watlingová a jak to bylo s jejím synem a celkově více nahlédneme do života v Charlestonu a na válečných polích. Pan autor rozhodně umí napsat dobrou postavu a ač třeba Rosemary jsem v JaS neměla moc v lásce, tady byla jednou z mých oblíbených postav.

K prožití se zde nabízejí i známé situace viděné trochu jinak než v původním díle. Scény mezi Rhettem a Scarlett byly malinko jiné než v původní předloze, ale rozhodně ne o tolik horší. Malinko více prostoru bylo věnováno období od jejich svatby do návratu do Atlanty a některých dalších okamžiků, které v původním díle nebyly. Obzvlášť emotivní byly také popisy osobních činů jednotlivých postav, hlavně mužů, protože tento úhel pohledu šel panu autorovi mnohem lépe. Válka v této knize vyznívala mnohem syrověji a strašněji, byla také sledována mnohem více zblízka. Například popis konce bitvy o Atlantu a útěk Scarlett a Rhetta byl úplně jiný zážitek než romantická záchrana milované ženy (i když Rhett to viděl právě jako tu záchranu :)) Konečně jsem také pochopila proč Rhett tolik miloval Scarlett – byl to přesně ten typ naprosto iracionální lásky, která může potkat kohokoliv :) a Rhetta, který byl jinak až nadpřirozeně dokonalý trochu polidštila.

Nechci rozhodně tvrdit, že dílo se původní předloze vyrovná, je prostě jiné a pokud se nesrovnává, nebo aspoň ne moc, jedná se o moc pěkný příběh, kterému bych klidně i věřila a myslím, že by se mohl líbit i paní Mitchelové :).
A mimochodem, ve filmu byl pro mě mnohem lepší Rhett Timothy Dalton než Clark Gable a na obálce by se mi líbil daleko víc :). Máma prý zase raději Gablea, tak nevím :).


Rhett Butler Rhett Butler Donald McCaig

Dlouho očekávaný román Rhett Butler vychází z díla Margaret Mitchellové. Vznikal dvanáct let a představuje významnou událost pro miliony čtenářů Jihu proti Severu, jehož nadčasový příběh rozšiřuje a doplňuje. Donald McCaig zde mis... více


Komentáře (0)

Přidat komentář