Recenze: Prorok

recenze

Prorok (2014) / ilosek
Prorok

Obecný názor

Úžasné zakončení trilogie Hřbitovní královny. Tahle série je úžasná ve všech směrech a taky jedinečná. Všechny tři díly mají něco do sebe, každá úplně jiná a přitom stejná. Duchové, přízraky, vraždy, tajemství, to vše je společné pro všechny tři díly, ale způsob se díl od dílu mění.
Kniha je úžasně napsaná se spoustou cizích slov. Některé byly opravdu těžké a já si je musela hledat na internetu, protože jsem se v nich ztrácela. Autor rád používá odborné termíny, nebo přirovnání v přeneseném výrazu. Někdy jsou celé věty složitější a vy si je musíte přečíst několikrát, než je doopravdy pochopíte. Tohle je asi jedna z mála knih, u které jsem se opravdu namáhala, protože se u ní musí opravdu hodně přemýšlet.
Kniha je tedy určená pro straší a zralejší čtenáře, kteří knihu pochopí. A další důvod proč, je to pro spíše starší je pochmurná a tajemná atmosféra po celou dobu knihy. V některých místech mi opravdu běhal mráz po zádech a hůř se mi spalo, když jsem to četla v noci. Kniha je tak realisticky napsaná, že jsem si připadala pronásledována i já.
Kniha je ale úžasně napsaná. Je to něco mezi detektivkou a fantasy. Z obojího to má něco, což přidává knize další plusové body. Obecně je to teda úžasná kniha, která stojí za přečtení všem, kdo rádi tajemno, náročnější čtení, nebo duchařské a poučné knížky.

Děj

Amalie stojí před osudovým rozhodnutím života. Přijme, nebo nepřijme duchy do svého života? Najde vraha? Pomůže malé holčice, která se trápí? Amelie stojí před těžkými rozhodnutími a k tomu musí řešit další záležitosti, protože se jí snaží někdo ublížit.
Děj je propracovaný, precizní, dokonalý. Vždy obdivuji ty, co dokáží psát detektivky, protože všechny kousky skládačky musí pasovat do sebe. I v téhle knížce to tak bylo, i když do poslední chvíle to tak nevypadalo. Možná proto je knížka ještě úžasnější. Všechny důležité věci se dozvídáme až ke konci a přesto kniha není nudná. Je v ní tolik napětí, akčnosti a tajemství, že se člověk nudit prostě nemůže.
Taky se mi na ději líbilo, že se autor zaobíral i maličkostmi jako je třeba venčení psa, nebo práce hlavní hrdinky. Většina knih takové nepodstatné, ale užitečné informace vypouští, nebo jsou zmíněny jen okrajově.

Postavy

Amelie-Už od narození se potýká s darem vidět duchy. Celý život ji ale vštěpovali, že všímat si jich je špatný. Že oni jsou špatní. Ale čím dál víc nad tím pochybuje, protože okolnosti ukazují jinak. Amalie je statečná. Hrozně statečná, protože při tom, co ona prožívá, by se už většina z nás válela v nemocnici, nebo v hrobě. Každou chvíli ji někdo sleduje, chce ji zabít, nebo ji duchové berou energii. Amelie je ale i chytrá a svým důvtipem přechytračí kde koho, díky čemuž se dostává do dalších nebezpečí. Amelii jsem si hned oblíbila, protože je silná osoba zahalená temnotou a tajemstvím.

Devlin-přítel, milenec, kamarád Amelie. Další dobrá postava, i když mnohem míň propracovaná než bych si přála. Ale kvůli Amelii se několikrát vrhl do nebezpečí, i když nemusel. Je to dobrák až do srdce, ale i takový dobráci mají temnou minulost. A v Devlinově případě to platí dvojnásobně.

Robert Fremont- duch, kvůli kterému se Amalii hroutí všechny přesvědčení o podstatě duchů. Je to právě on, kdo změní Amelinino rozhodnutí? Roberta jsem si taky oblíbila, protože i na ducha byl chytrý, nápomocný a úžasný. Z té postavy šlo takové charizma, až to straší.

Další postavy- Například Mariama, která se snaží zničit život úplně všem, protože je to zlý duch, který se chce pomstít. Darius, další postava na straně zla, tentokrát člověk, který používá magii a drogy, aby své oběti ovládl, nebo usmrtil. Nebo tu máme malou Shani, která je taky duch a potřebuje pomoc od Amelie.

Styl psaní

Jak už bylo na začátku řečeno, autor má svůj vlastní styl, který je ale o dost náročnější než u dalších knih. Troufám si říct, že zatím nejnáročnější, co jsem četla. Ale přesto úžasný styl, protože popsat všechno tak barvitě a realisticky. A ani na postupný vývoj postav autor nezapomínal, za což jsem též vděčná.

Hodnocení

U téhle knihy to není zas až tak těžké, protože kniha je neuvěřitelná a zanechala ve mně spoustu pocitů, kterých se jen tak nezbavím. Tahle knížka bude patřit mezi ty, které si ráda přečtu znova, ale přesto jí nemůžu dát plný počet bodů.