Rebelka se zápalkami

recenze

Dívka, která si hrála s ohněm (2009) 5 z 5 / jakear
Dívka, která si hrála s ohněm

Novinář Dag Svensson byl zavražděn. Brutálně. Pár týdnů před vydáním knihy o dětské prostituci ve Švédsku. A zabita byla i jeho přítelkyně Mia. Pár dnů před obhajováním disertační práce na stejné téma.

Lisbeth Salanderová nečekala dlouho a se shrábnutými miliardami se vydala za kopečky. Po téměř roční cestě kolem světa se vrací zpět do Švédska, kde ji čeká nemilé překvapení. Její poručník Nils Bjurman, sadistická svině, dobytek a násilník, začne splétat zákeřné plány na Lisbethino zneškodnění. Podaří se Salanderové zabránit drtivé porážce?

Snad každý z vás už někdy, byť jen letmo, slyšel o Miléniu, fenomenální sérii zesnulého skandinávského spisovatele Stiega Larssona, která dobyla nejvyšší příčky mnoha literárních cen a může se pyšnit vysokou kvalitou. Konspirace a pochybnosti o autorovi díla nechme stranou – knihy jsou bez ohledu na pisálka výborně napsané a znamenitě stylisticky vyvedené.

Armageddon was yesterday. Today we have a problem.

Lisbeth Salanderová si nenechá nic líbit, proto není vhodné si s ní zahrávat. Provokujte ji nebo ji vytočte, a ona vám to oplatí. Mnohonásobně. Ovládá informační technologie na špičkové úrovni a má fotografickou paměť. Zajímavá osůbka. A pořádně nebezpečná.

Naproti tomu Mikael Blokvist je sice svérázný a zarputilý, ale nerad chodí přes mrtvoly. Je takřka nezkorumpovatelný, jak je o něm mimo jiné známo. Po slavné Wennerströmově aféře ho zná většina Švédů. Rád si užívá nezávazného sexu a udržuje si nekonvenční vztah s Erikou Bergerovou.

Druhý díl vás seznámí s mediálními praktikami, zavede vás do probíhajícího vyšetřování a poodkryje nám několikero tajemství z Lisbethina života. Pravděpodobně s hrdiny strávíte dny i noci – tak napínavá kniha je.