První věc, co nesmíš udělat, když se propadneš časem aneb noční můra jménem časocestovací gen

recenze

Rudá jako rubín (2012) 5 z 5 / Marthas
Rudá jako rubín

Komu by se nesnilo o tom cestovat časem?
Gwendolyn, která ale žije v rodině, kde se tato schopnost může "zdědit" a kde se prakticky o ničem jiném nemluví než o tom, má-li její sestřenice Charlotte slabost v okolí žaludku či nemá, po tom rozhodně netouží, ale zde platí rčení: Čím méně si něco přejeme, tím pravděpodobnější je, že se nám toho dostane, a ne v míře malé. Ať chce nebo nechce, jednoho dne se u ní začnou projevovat časocestovací příznaky, ale jelikož v ten správný a předpovídaný den se narodila její sestřenice a ne ona, nevěnuje tomu pozornost. Co všechno se může stát, když není na toto dobrodružství náležitě připravená, se dozvíme v této knize a nejen to ale též první věc, co nesmíš udělat, když se propadneš časem...

Přestože se knize nedá skoro nic vytknout, přeci jen i já našla něco, co mi nevyhovovalo, i když nepříliš: Například hned začátek, kdy se najednou ocitáme uprostřed nějakého děje, který se dá pochopit až na konci knihy a možná toho odkrývá až příliš...

I anotace není příliš výstižná. Podotýkám, že mě sice neodradila ale je pravda, že kdybych předtím neměla už najakou představu, o čem kniha je, netuším, zda bych z ní nebyla zmatená.

Ale ani opravdu velká spousta postav, se kterými nás autorka seznamuje na přibližně třiceti stránkách, neubírá knize na půvabu a čtivosti, jelikož, i když bych zpatra postavy vyjmenovat nedokázala, v textu jsem je s přehledem identifikovala.

Mezi klady mimo jiné patří také napětí (když už jsem se do knihy začetla, přečetla jsem skoro polovinu na jeden zátah,což se mi poslední dobou nestává tak často), uvěřitelné postavy a jejich charaktery a jednání a především maličkosti, které vás prostě nutí se zasmát.

Ačkoli téma cest časem bylo opravdu kdysi velmi populární ( z knih jmenujme legendární scifi Alenka... od sovětského spisovatele Kirilla Bulyčova a z filmů neméně legendární Návrat do ... s M. J. Foxem), poslední dobou se v tomto tématu "moc neurodilo". Témata jsou, jak všichni víme, totiž věcí trendu, a tak se na cestování časem tak trochu pozapomnělo.

Důkazem toho, že je to opravdu škoda, může být i tato kniha, která s neotřelostí už velmi okoukaných témat romance a cestování v čase, tato témata velmi zdařile propojuje. Jak moc se jí to povedlo posuďte sami, já osobně vřele doporučuji.