První ... a tak trochu zamyšlení nad celou Selekcí

recenze

První (2015) / knižní moora
První

Trilogie knih od Kiery Cass vydaných u nás je velice čtivá, jednoduchá, ale rozhodně ne hloupá. Na rozdíl od jiných, na první pohled sofistikovanějších young adult knih, poukazuje na hodnoty jako je láska, přátelství, loajalita, odvaha a cit pro spravedlnost. Zatímco byla Selekce nejslabší, První se s Elitou přetahuje o pomyslnou první příčku mé oblíbenosti.

První je, jak už název napovídá, konečnou knihou celé selekce. Popisovat děj a nespoilerovat snad není ani možné. Podle některých kniha končí přesně tak, jak všichni čekáme, podle jiných je konec překvapení. Pravda je ale někde uprostřed.

V posledním díle se příběh ještě více rozvypráví doširoka, aby v posledních kapitolách skokově dohnal vývoj kupředu. Ale i tak to neubírá ani špetku na čtivosti a zajímavosti, o čemž svědčí i to, že jsem knížku stihla přečíst s chutí za dvě noci.

Spousta postav se ukáže v jiném světle. To mě baví. U spousty z nich se ukáže, že pokud o nich získáme více informací, mohou vyznít úplně jinak. Toto nenápadné upozornění na naše rychlé úsudky o jiných, které mohou být naprosto mylné, je jedním z těch výchovných (no to zní strašně) bonusů série.

Selekce je dystopická pohádka, která může být zajímavým čtením pro mnohem více věkových skupin než jen pro young adult.