První ... a tak trochu zamyšlení nad celou Selekcí

recenze

První (2015) / knižní moora
První ... a tak trochu zamyšlení nad celou Selekcí
Trilogie knih od Kiery Cass vydaných u nás je velice čtivá, jednoduchá, ale rozhodně ne hloupá. Na rozdíl od jiných, na první pohled sofistikovanějších young adult knih, poukazuje na hodnoty jako je láska, přátelství, loajalita, odvaha a cit pro spravedlnost. Zatímco byla Selekce nejslabší, První se s Elitou přetahuje o pomyslnou první příčku mé oblíbenosti.

První je, jak už název napovídá, konečnou knihou celé selekce. Popisovat děj a nespoilerovat snad není ani možné. Podle některých kniha končí přesně tak, jak všichni čekáme, podle jiných je konec překvapení. Pravda je ale někde uprostřed.

V posledním díle se příběh ještě více rozvypráví doširoka, aby v posledních kapitolách skokově dohnal vývoj kupředu. Ale i tak to neubírá ani špetku na čtivosti a zajímavosti, o čemž svědčí i to, že jsem knížku stihla přečíst s chutí za dvě noci.

Spousta postav se ukáže v jiném světle. To mě baví. U spousty z nich se ukáže, že pokud o nich získáme více informací, mohou vyznít úplně jinak. Toto nenápadné upozornění na naše rychlé úsudky o jiných, které mohou být naprosto mylné, je jedním z těch výchovných (no to zní strašně) bonusů série.

Selekce je dystopická pohádka, která může být zajímavým čtením pro mnohem více věkových skupin než jen pro young adult.

Komentáře (0)

kniha První recenze