Ryba jménem Ian

recenze

Ryba jménem Ian (2015) / knižní moora
Ryba jménem Ian

Ryba jménem Ian s naprostou lehkostí a přesvědčivostí předkládá příběhy, které jakoby ani nebyly knižní. I když čtete knihu, máte pocit, že trávíte večer s přítelem, který vám vypráví jeden z těch zážitků, jenž začíná slovy „neuvěříš,co se stalo..“. Každá stránka je prosycena životem, absurdností a humorem takovým způsobem, že si vás chytí a nepustí.

Každou minutu se kolem nás odehrávají dramata, kterých se velmi rychle, ať už dobrovolně, či nedobrovolně, můžeme stát součástí. Bradley Somer si určil časový rámec, ve kterém nechal zlatou rybičku jménem Ian, nahlédnout do životů obyvatel výškového obytného domu. Popisovat, co Ian spatřil, nechci. Byly by to spoilery. Snad jen prozradím, že byl svědkem života, smrti, lásky i bolesti. Neexistuje výstižnější popis knihy, než její podtitul – Co viděla rybička, když vyskočila z 27.patra?

Hlavní postavy jsou velice dobře popsané, všechny jsou něčím sympatické i nesympatické, jsou velice vyhraněné a díky tomu dobře uvěřitelné. S žádnou z nich se čtenář plně neztotožní, ale na druhou stranu mu nečiní problém si představit, že třeba ten muž z ranního autobusu může být docela podobný Garthovi, nebo že Katie bydlí nad vámi.

"Mít plán je první krok k neúspěchu"

Zvláštní výběr pozorovatele, tedy zlaté rybičky, má jeden bonus. Nikdo nikoho nesoudí. Pozornost je zaměřena na příběh, na nic víc. Můžeme se bavit o morálním přesahu, ale rozhodně není důležitý. I když postavy mnohdy jednají v rozporu s dobrými mravy (prostě se chovají jako běžní lidé), jste tak strhnutí dějem, že nemáte potřebu hodnotit správnost jejich chování.

Obálka plně koresponduje s hravostí příběhu. Námět, provedení i vybrané fonty jsou adekvátní. V porovnání se zahraničními obálkami si ta česká vede velice dobře, dokonce se nebojím přiznat, že je mi nejsympatičtější.

Pokud váháte, zda si Rybu jménem Ian koupit, tak neváhejte. Nečeká vás žádná prvoplánovaná, srdceryvná lovestory. Ale i tak vám Ian rozbuší srdce, udrží vás v tempu a napětí a zaručeně vás nejednou překvapí. A pokud i to je málo, tak by vás přece jen mohlo zajímat, jak to nakonec dopadne s rybkou, která proplachtí dvacet sedm pater volným pádem.