Přestaňme být na chvilku tak moc dospělí a moudří

recenze

Jak přežít v kostce (2015) / knižní moora
Jak přežít v kostce

Děti mají vždycky pravdu. Čím jsou mladší, tím méně jsou zkažené dospěláckým světem. Koukají se na vše bezelstným pohledem, nerozlišují závažnost problémů (vlastně, co je problém?) a nic je nebrzdím v tom, aby našly řešení. U koho jiného se inspirovat, jak přežít?

Na necelých sto stranách čtvercového formátu najdeme rady dětí z brněnské mateřinky, jak se vypořádat s celou řadou životních situací. Některé jsou veskrze praktické, jiné pohádkově dětské. Zjistíte tak, co dělat, když potkáte vílu, nebo jak se vypořádat s tím, že vám uletělo letadlo.

Rady nejsou jen vtipné. V některých už jsou patrné vlivy rodičovských vzorů, opakování toho, co děti doma slyšely. V kontrastu s naivním kontextem to může čtenáře inspirovat k tomu, aby více přemýšleli o tom, co a jak děti o světě učíme.

Mezi mé oblíbené rady patří ta, o spojených žralocích, kterých se nemusíte bát. Mají se totiž rádi. Když se má někdo rád, není zlý. Není to kouzelné?
Pozornost si zaslouží grafické zpracování, které je nadprůměrně dobré. Vlastně je skvělé. Barvy, ilustrace, písmo, rozvržení. Není absolutně co vytknout. Snad jen..Obálka by mohla být lepší.Oproti vnitřku malinko zaostává.

Před recenzí si procházím názory i jiných čtenářů. Málokdy se na ně ve svém článku odvolávám, ale tentokrát prostě musím. Často se opakoval názor, že se z knížky dalo vytřískat více, že rady mohly být vtipnější. Dovolím si tvrdit, že nikdo z těch, kteří tento názor sdílí, knížku nepochopili. Protože vytřískat ze všech (i z pětiletých dětí) maximum, které je maximem podle nějaké naší představy, je tak otravně dospělé. Já jsem ráda, že autorky nelámaly nic přes koleno a přinesly nám autentické postřehy dětí.

Knížka může být milým dárkem někomu, kdo prožívá to ne zrovna nejlehčí období v životě, ale zcela určitě potěší každého, kdo se umí na chvilku zastavit a dovolit si usmát se.