Prsty na ledu

recenze

Bez slitování (2018) / Ivuska.09
Bez slitování

Bez slitování již pátým dílem ze série s Ingrid Nyströmovou a Stinou Forssovou od dvou pro mě skvělých spisovatelů, jejichž jména zní Kerstin Signe Danielsson a Roman Voosen. Tato autorská dvojice mě svými díly velmi mile překvapila. Pokud jste už nějakou knihu z této série četli, určitě víte, co můžete čekat. A pokud ne, tak doporučuji začít první dílem s názvem Motýlí dům. Dějově na sebe jednotlivé příběhy sice navazují jenom volně a vše podstatné se vlastně vždy znova dozvíte, nicméně doporučuji to vzít pěkně od samotného začátku.

Kniha je zařazena mezi krimithrillery a já s tím rozhodně souhlasím. Pointa totiž tkví ve vyšetřování vraždy: členové vyšetřovacího týmu, který vede Ingrid Nyströmová, tentokrát pátrají po vrahovi Åsy Hylanderové. Tato téměř padesátiletá velmi úspěšná žena, která pracovala na městské správě, byla docela morbidně zavražděna ve chvíli, kdy chtěla vylézt ze zamrzlého jezera vysekanou dírou v ledu. Do jezera skočila proto, aby se ochladila po saunování. Na ledu po ní zbylo pouze osm prstů, které ji vrah usekl. To však není vše. O něco později se objeví mrtvý cyklista. Jak spolu oba případy souvisejí? Co mají společného? A co když se postupně objeví další oběti? Možná budete mít tu čest setkat se s jedním ze sériových vrahů...

Co se mi na knize opravdu líbí je to, že zde není pouze jeden nebo dva vyšetřovatelé, kteří se zapeklitým případem zabývají. Naopak je zde pětičlenný tým, ve kterém má každá osoba svůj úkol. Právě tímto se tato série liší od ostatních krimithrillerů a čtení pro mě dostává nový rozměr. Všichni členové týmu se tak dostávají k pátrání a dohromady skládají střípky informací, ze kterých vzniká celkový obraz toho, co se vlastně stalo. Jednotlivým případům to jen a jen prospívá, protože rozhodně platí, že více lidí toho více ví. Samozřejmě je jasné, že mezi jednotlivými členy týmu jsou různé vztahy, což je takové koření celého příběhu: důležitou roli zde budou mít i zcela soukromé události. Vzhledem k tomu, že v příběhu vystupuje více postav, budete mít také větší možnost si je rozškatulkovat na pozitivní a negativní hrdiny. Osobně chválím pestrou škálu charakterových rysů, autoři si s nimi pohráli a věnují se hlavním i vedlejším postavám.

Celé dílo se řadí k těm komplikovanějším: jednou obětí to zde rozhodně nekončí. Objevují se další a další. Na druhou stranu si myslím, že si knihu mohou přečíst i slabší povahy, rozhodně děj není extrémně morbidní. Vše je založeno spíše na vyšetřování, skládání různých informací a spojování souvislostí.

Otázka, kterou se dnes budeme zabývat, bude znít možná nejprve banálně, ale v běžném profesním životě pro vás bude zásadní. Velmi často na ni totiž nelze odpovědět snadno: Byla smrt způsobena násilným trestným činem, nebo šlo o smrt přirozenou? Máme co do činění se zločinem, nebo s náhodou? Šlo o smrt, zabití, usmrcení z nedbalosti, nebo přece jenom o nešťastnou ránu osudu?

V knize najdeme dvě dějové linky. Potěšilo mě, jakou úlohu v tom všem sehrála ta, která vypadala jako méně důležité. Autoři opravdu vše skvěle promysleli. Pro mě tak v díle nebyla žádná hluchá místa a napětí, které určitě při čtení ovládne i vás, úměrně stoupalo s tím, jak klesal počet nepřečtených stran. A vyvrcholení? Nečekané a skvělé. Konec prozrazuje, že nás čeká ještě další díl, takže já si ho určitě nenechám ujít. Jsem moc zvědavá na to, co ještě některé z hlavních postav čeká.