Proniknutí do duše filozofa

recenze

Nietzsche v Nice (2015) 3 z 5 / ideal_alien
Nietzsche v Nice

Všichni jsme za náš život slyšeli o nějakém filozofovi. Někdo se o toto téma zajímá více, někdo méně. Ale všichni však víme, o co se jedná. Jak možná někteří víte, já patřím k těm, které tato věda okouzlila už jen svým bytím. Do ruky se mi dostala tato neskutečně zvláštní kniha. Bylo mi řečeno, že v mých 15 letech je zcela nemožné a neobvyklé této knize porozumět a pochopit ji. Neslyšela jsem to poprvé, ale přece jenom jsem se odvážila knihu přečíst.

Když se mluví o německých filozofech, tak se hodně lidem vybaví dr. Sigmund Freud, zakladatel psychoanalýzy a velmi uznávaný psycholog a filozof. Málokdo ale slyšel o méně známém Friedrichu Nietzschem, který vymyslel pojem nadčlověk. Tohoto termínu se poté zmocnil Hitler, který ho využil ke své moci, hlavně ne tak, jak si plánoval naivní Nietzsche.

Kniha Nietzsche v Nice popisuje jeho část života od roku 1883-1887. Ve francouzském městě Nice se Friedrich seznámí s Cécile, která věrně naslouchá každičkému slovu, které vyjde z úst mistra. Nietzscheho postupně navštěvují jeho obdivovatelé a příznivci jeho filozofie, kterou použil v jeho prvním díle Tak pravil Zarathustra. Nietzsche byl přesvědčen že je nikým nepochopen a to je jeden z důvodů, proč měl sklony k šílenství.

V něčem jsem tohoto filozofa chápala, ale některé jeho názory mi byly cizí. A jak na mě osobně filozof působil? Myslím, že se choval povýšeně a namyšleně, ale vzápětí se změnil v sympatického gentlemana. K nepochopení. Největší dojem na mě udělal převrat Nietzeho názorů (na konci knihy). Uvědomil si, že jen správný filozof zůstane nepochopen.

„V lidském životě jsou dvě tragédie. První je, že se Vám nepodaří dosáhnout toho co chcete a druhá je, když se Vám to podaří.“

Nietzsche v Nice sice není mojí nejoblíbenější knihou, ale spoustu věcí mi dala. Dovolila mi nahlédnout do mysli nepochopeného filozofa, což beru jako největší dar. Nejvíce mě zklamal styl psaní, kterým byla kniha napsána. Přímá řeč byla použita v ojedinělých případech. Ale když opomenu přímou řeč, tak se mi tento příběh velmi líbil. Kniha je velmi čtivá a neobyčejná. Sice si myslím, že je určený spíše pro starší než jsem já, ale já jsem to nakonec s chutí dočetla a spoustu si z knihy odnesla. Jsem přesvědčena že filozofie není jenom pro starší lidi než jsem já.

Mám velmi ráda knihy, které jsou podle skutečných událostí a budu věřit, že se ke knize znovu vrátím (třeba na střední škole). Pokud se zajímáte o hlubší myšlenky a názory, je tato kniha pro vás ideální.