Romeo a Julie současnosti?

recenze

Láska podle Shakespeara: Daniel & Aubrey (2016) 3 z 5 / ideal_alien
Láska podle Shakespeara: Daniel & Aubrey

Autor: Guthrie Georgina
Originál: The Weight of Words
Vydání: Pevná vazba s přebalem
Nakladatelství: Cosmopolis
Počet stran: 464

Aubrey Priceové začíná poslední semestr jejího bakalářského studia na torontské univerzitě. Zdá se, že už brzy v poklidu dokončí svá studia Shakespearových děl. Pak se ale na katedře objeví nový asistent Daniel a Aubrey se do něj zamiluje. Ani jemu není chytrá, vtipná a nezávislá dívka lhostejná. Ale stále tu panuje jeden přísný zákaz vztahů mezi učitelem a studentkou.

Ona je hezká, chytrá a má důvtip. On je dokonalý. Oba milují Shakespeara a literaturu. Ona se do něj zamiluje. On si jí všimne. Jak tento příběh může dopadnout? I přes velký potenciál předvídatelnosti na nás čeká spoustu háčků.

Knih se shakespearovským tématem, které se odehrávají v současnosti najdeme opravdu hodně. Jen si vzpomeňme na Gayle Forman a její Jen jeden den. Láska podle Shakespeara je, stejně jako Jen jeden den, postavena na shakespearovských verších a úryvcích. Stejně tak najdeme i spoustu knih, jejichž pointou je vztah mezi učitelem a studentkou.

Příběh by měl pointou odkazovat na Romea a Julii a jejich zakázanou lásku. Bohužel za celou dobu, co jsem knihu četla, jsem tento fakt nepostřehla. Nenašla jsem jedinou shodnost mezi Romeem a Julií a Danielem a Aubrey, snad jen tu zakázanou lásku.

Musím se přiznat, že i přes odpor k románům tohoto typu, se mi kniha líbila. Na to, že má přes 400 stránek se četla neskutečně rychle. Autorka ke konci příběhu prohodila hlavní vypravěčku - Aubry, za Daniela, což jsem brala poměrně pozitivně, nýbrž mě už občas štvalo číst opakující se myšlenky Aubry.

Také musím zdůraznit, že jsem se několikrát opravdu hodně zasmála. Mám ráda knihy, které mě dokážou hlasitě rozesmát a paní Georgině se to povedlo opravdu mockrát!

I přes to, že je kniha více než předvídatelná, na nás čeká spoustu překvapení a věcí, které bychom si jen tak netipli nebo neodhadli. Musím se přiznat, že posledních cca 200 stránek jsem knihu četla bez přestání.

Jak jsem již psala, někdy mě opravdu štvaly Aubryiny otravné myšlenky, ale stejně jsem si tuhle poměrně chytrou holku oblíbila. Daniela si asi nešlo neoblíbit.

Tímto se ale dostáváme k tomu hlavnímu. Přišlo mi, že příběh byl hrozně moc nereálný. Přece takovéto pohádky neexistují. A když existují, tak jenom v Shakespearovi, ne? Nejspíš je to tím, že lidé rádi čtou o nereálných věcech, které by mohly jednou být skutečností.

No, ale mé názory na Lásku podle Shakespeara pramení pouze ze zkušeností s knihami, které jsou především jiného žánru. Nikdy mě moc romány pro ženy nelákaly, ale tuto extra oddechovou knihu jsem si nemohla nechat ujít☺.

Jen tak pro zajímavost, Láska podle Shakespeara (The Weight of Words) není jedinou knihou z pera Guthrie Georginy. Better Deeds than Words, The Truest of Words a The Record of My Heart jsou nejspíš pokračování k příběhu Daniela a Aubry.