Když vám osud určí ředitelka školy

recenze

Nahlížení: Podivný začátek (2016) 4 z 5 / ideal_alien
Nahlížení: Podivný začátek

Autor: Dana Zahoříková
Vydání: Pevná vazba s přebalem
Nakladatelství: Cosmopolis
Počet stran: 280

Příběh nás zavádí do města Slepenec, kde to funguje trochu jinak, než jsme my, obyčejní smrtelníci, zvyklí. V šestnácti letech vám ředitelka školy, na kterou chodíte, určí vaši budoucí kariéru. V Megině připadě je to jedno z nejzvláštnějších povolání ve Slepenci. Nahlížení. Ve městě začal řádit vrah, který má kupodivu zvláštní motiv. Zabíjí nahlížeče. Díky tomuto případu se Meg dozví, že má trošku jiný dar, než jaký mají ostatní. Ona slyší poslední myšlenky mrtvých. Ostatní nahlížeči čtou myšlenky.

Meg - hlavní hrdinka této knihy na mě nepůsobí nijak zvláštně. Celou knihu jsem ji brala jenom jako postavu. Nic víc mi nedala. S Meg jsem se místy příběhu ztotožňovala, ale někdy jsem si z jejích rozhodnutí musela trhat vlasy.

Celou knihu proplétá laskavý humor, který mě nejednou hlasitě rozesmál. Co se ale týče autorčiného stylu psaní, musím podotknout, že je jednoduchý. Nad ničím nemusíte nijak zvlášť přemýšlet. Tím se ale dostáváme k nesrovnalostem. Občasná nelogičnost dějové linie je zavádějící.

Další věc, kterou bohužel musím kritizovat jsou spoilery. Na vnitřním přebalu je jedna věta, která vám vyzradí příběh až do 130 stránek! Slyší poslední slova mrtvých... Dále bych také nedoporučovala číst obsah. Každá kapitolka je nazvána klíčovým spojením, tedy větou, která celou kapitolu shrne. Když si přečtete obsah najednou, všimnete si, že je to osnova. To, že jsem četla obsah je asi moje chyba, ale když já jsem zvyklá...

I přes všechny tyto negativní faktory, nemohu říci, že by mě kniha nebavila. Naopak! Kniha vás vtáhne do děje lusknutím prstu, takže v žádném případě nehrozí, že byste Nahlížení četli rok. Hrozně moc se mi líbilo, jak paní/slečna Zahoříková propojila názvy, které mohly vzniknout pouze v češtině (Sešlápnutá ulice, Slepenec,..) s anglicky pojatými jmény (Plumberblick, Gwenstock, Meg Bellová...). Knize to dodávalo jakýsi šmrnc a podtrhávalo to atmosféru smyšleného světa.

Detektivní linie je poměrně kolísavá. Ze začátku měla opravdu vysoký potenciál, bohužel jak se kniha chýlila ke konci, ubralo se na její čtivosti a, jak jsem již zmiňovala, logičnosti. Nechápu, jak hlavní nahlížeči mohli případ s vraždou nechat dvoum šestnáctiletým dívkám a jejich mistrovi.

Knihu spíše doporučuji nenáročným čtenářům, kteří hledají nějakou oddechovku. Kniha má i podtitul, což nejspíš znamená, že autorka si pro nás chystá další pokračování. Já jen doufám, že příští díl Nahlížení bude více propracován a že obsah bude méně okatý. Knihu si poté moc ráda přečtu.