Prolhané ženy

recenze

Ženy a lži (2005) / Ivuska.09
Ženy a lži

Musím přiznat, že edici Původní české detektivky jsem se dlouho vyhýbala. Vlastně ani nedokážu vysvětlit důvod mého nezájmu. Možná mě odrazovaly obálky (i když je vyloženě barbarské hodnotit knihu pomocí obálky), které nejsou zrovna nejpřitažlivější - na druhou stranu je třeba ocenit, že všechny knihy z této edice poznáte na první pohled a v knihovně spolu budou perfektně ladit. Po přečtení knihy Ženy a lži od Nadi Horákové však vím, že i mezi českými detektivkami je možné najít velmi dobře zpracovaný příběh.

Tuto knihu bych mohla označit jako "dva v jednom". Obsahuje vlastně dvě povídky, které jsou propojeny některými z hlavních postav. Osobně musím říct, že se mi více líbila hned ta první: pátrání po tom, kdo zavraždil učitelku Hanu Kalužovou jsem si opravdu užila. Ženy a lži je navíc opravdu výstižný název, protože právě ženy (učitelky z pedagogického sboru) několikrát perfektně zamotaly detektivům hlavu - mají tendenci házet vinu jedna na druhou, nechybí ženské šarvátky a žádná z nich jim nikdy neřekla vše, takže po čase vyplulo na povrch něco nového, což pátrání vrátilo v podstatě na jeho počátek. Uznávám, že v tomto případě platí, že by se z těch ženských jeden zbláznil. Odhalit vraha jsem se ani nesnažila, protože celé vyprávění je tak propracované a zamotané, že opravdu nemáte tušení, kdo to byl. Za to má autorka jednoznačně plusové body.

Druhý příběh byl také čtivý, ale o něco méně atraktivní než první. Měla jsem z něj trochu pocit, že každý s každým má nějaké pletky a celkově ve mně zanechal dojem takové překombinovanosti. Bohatě by mi stačilo, kdyby autorka zpracovala pouze první povídku a pak knihu ukončila - to bych ji bez váhání ohodnotila pěti hvězdičkami.

Celkově však mohu s klidným srdcem říci, že pokud máte chuť na nějakou českou detektivku, můžete zkusit právě tuhle. Je čtivá, napínavá, u některých hlášek se určitě pobavíte (zejména u toho, jak jsou muži z žen zoufalí) a po všech těch severských krimi románech, které většinou čtu, to bylo příjemné osvěžení. Z první povídky, z toho, jak je propracovaná, a z hlavních hrdinů jsem opravdu nadšená.