Prodám manžela... Zn. spěchá

recenze

Prodám manžela... Zn. spěchá (2015) / MeggieS
Prodám manžela... Zn. spěchá

Na první pohled vede Athena šťastný a naplněný život. Je vdaná, má práci, přátele, vlastní krásný dům ... Zdánlivě má všechno a nic jí nechybí. Kdyby ovšem nebylo nevěry ze strany manžela. Její první láska, která se zdála naprosto bez chybičky. Tedy alespoň zpočátku. Tehdy se rozhodla, že se za něj provdá ještě před maturitou. Babička jí kladla na srdce, aby se neukvapovala. Varovala ji před ním - prokoukla jeho záměry i charakter. V průběhu několika let pak Athena zjistila, že ji manžel podvádí. Teď zvažuje rozvod. Nemá už sílu nést tíhu jeho nevěry a ani to, že ho živí. Naštěstí má věrné přátele, kteří jí jsou pevnou oporou a snaží se všemožně pomoct, aby byla zase šťastná a hlavně svobodná. Oba žijí v krásném domě po babičce, která ji vychovávala. Po letech poznává, že manžel má zájem pouze o dům a peníze. Babička měla pravdu. Proto na ni dům převedla ještě před svatbou. Ona se ale stále snaží jejich vztah zachránit a přistupuje ke splnění společného snu - k založení vlastní restaurace.

Jednoho dne zavede Athena manžela do krásného místa, kde by mohla jejich společná restaurace fungovat. Návrh Mirka nezaujal, protože zavedení restaurace podmiňoval prodejem domu. Tehdy Athéna definitivně pochopila, na čem jejímu muži doopravdy záleží. Posléze přistoupí k rozhodnutí, které již brzy změní celý její život. Tajně se rozhodne se svým kolegou z práce a zároveň i velice dobrým kamarádem Jirkou, že se společně pustí do provozování vlastní rybí restaurace. Stala se manažerkou a on šéfkuchařem. Jirka vidí, jak se Athéna ve svém manželství trápí. Rozhodl se, že ji v rozvodu podpoří a bude ji chránit, protože všem jejím přátelům bylo jasné, že to nebude vůbec jednoduché.

Po nějaké době Athéna podnikla cestu do Itálie s tím, že prozkoumá tamní speciality, které by se mohly v její restauraci použít. Navštíví typickou italskou kavárnu a po neočekávané souhře náhod se seznamuje s pohledným Italem a prožije krátký románek. Konečně na ní někomu záleží. Po návratu domů však zjišťuje, že je těhotná...

Tato kniha mě zaujala nejenom svým tématem, ale i svou nadčasovostí. Koncepce významnosti přátelství a vztahů, přičemž jejich spolehlivost a důvěryhodnost je v knize velice vyzdvihována. Dále uvědomění si své nejisté situace a především rozhodnutí začít podnikat kroky hrají podstatnou roli. Kniha Prodám manžela, značka spěchá, je napsána velice poutavým a čtivým jazykem. Čtenáře vtáhne do děje, dílo se promítá jako film. Je to příběh plný rozhodnutí, spontánnosti, uvědomění si své hodnoty a zejména nacházení dobrých přátel, ale tako oddechová literatura při kávě.

Atmosféru dokresluje prostředí Itálie – její elegance, nespoutanost, vůně, dobré jídlo, knihy… Na jednu stranu naprosto odlišná kultura od naší, české, ale na stranu druhou nás kniha vede ke zjištěním, že i natolik odlišné kultury mohou mít hodně společného. Lidé si mohou být blízcí, i když pocházejí z naprosto odlišných kultur. Snad jediné, co bych knize vytkla, je její poněkud rychlý závěr.