Proč si přečíst knihu Na volné noze...

recenze

Na volné noze (2017) / Blueberry27
Na volné noze

Když jsem poprvé držela knihu Na volné noze, pomyslela jsem si wow! tolik informací. Poprvé jsem se do ní začetla před několika měsíci. Právě jsem se vydala na cestu, které se dnes říká freelancing. Měla jsem jistou představu, o tom, proč chci svoji práci dělat nezávisle na různých agenturách, co chci dělat a jak. Nejvíce se však naučíte právě na té cestě samotné. Velmi brzy jsem pochopila, že budu potřebovat něco, kam se ve chvílích nejistoty, tápaní a otázek budu moci podívat, kde najdu další inspiraci a co mi pomůže srovnat si myšlenky. Nehledala jsem recept na "rychlé zbohatnutí", hledala jsem něco, co je podložené vlastní životní zkušeností. V momentě, kdy jsem v knihkupectví narazila na knihu Na volné noze a prošla několik prvních stran, neváhala jsem ani minutu a odnesla jsem si ji domů. Robert Vlach ve své knize seznamuje začínající freelancery s tím, co vlastně freelancing znamená, jaké má postavení na současném trhu a jak vůbec vypadá taková cesta úspěšného freelancera. Knihu Na volné noze rozdělil do tří velkých částí, které jsou dále členěny do menších kapitol. První část knihy je věnována samotné podstatě podnikání. Autor v ní vysvětluje, kdo je to nezávislý profesionál, v čem se liší podnikání freelancerů a co je to "dobré jméno". Na tomto místě se také věnuje otázce cenotvorby, poměrně detailně rozebírá rozdíly mezi dobrým jménem a osobním brandem. Druhá část se zabývá klady a zápory života na volné noze. Robert Vlach zde věnuje pozornost problematice rovnováhy mezi pracovním a osobním životem. Jedna z kapitol je věnována fenoménu digitálního nomádství. V další kapitole pak velmi podrobně rozebírá otázku definice úspěchu a tomu, co dělá profesionála profesionálem - tedy etickému kodexu nebo slovy autora-podnikatelské abecedě a gramatice. Velmi cenné informace pak čtenář najde v kapitole věnované podnikatelskému záměru. Třetí nejobsáhlejší část knihy poskytuje mladým začínajícím podnikatelů tolik potřebné know-how. Zde najdeme nejcennější informace. V průběhu podnikání na volné noze totiž přijdou okamžiky, kdy se budete muset vyrovnávat s velkým nebo naopak malým množství zakázek, že budete muset nějakým způsobem vést evidenci svých klientů, budete spolupracovat v týmu na projektech, budete řešit ceny, budete se muset naučit, jak si vyjednat dobré pracovní a finanční podmínky, setkáte se s neplatiči, budete řešit otázky týkající se marketingu. Odpovědi na všechny tyto otázky najdete právě v této části. Na knize Roberta Vlacha velmi oceňuji precizní práci, podloženou osobními zkušenostmi. Protože jsem "vyrostla" v akademickém prostředí je pro mě zásadní i použití odborné literatury. V tomto ohledu Robert Vlach prokázal úžasný rozhled. Své poznatky opírá o klasické práce autorů jako jsou Stephen Covey, Malcolm Gladwell, Daniel Kahnemann, Austin Kleon, Cal Newport, Steve Pressfield nebo Chris Voss. Z českých autorů vychází z prací Petra Ludwiga nebo Michala Kašpárka. Autor se však neomezuje pouze na tradiční zdroje. Na mnoha místech v knize také zmiňuje celou řadu svých kolegů a kolegyň jako jsou odborník na osobní produktivitu a time management Daniel Gamrot, copyrka Michelle Losekoot, specialistka na sociální sítě Eliška Vyhnánková, odbornice na marketing Magdalena Čevelová nebo podnikatelka v gastronomii Bára Rektorová. Pro mě osobně je kniha Na volné noze kompasem, který mi pomáhá najít a vydat se správným směrem. Knihu mám doma už nějaký ten měsíc a všimla jsem si, že jsem za tu dobu prošla jistým osobním vývojem a že mě vždy osloví jiná část knihy. Zatímco jsem před půl rokem v podnikání řešila otázky, zda podnikat pod svým jménem nebo založit firmu, jestli potřebuji logo a kancelář, dnes řeším již úplně jiné otázky. Pokud stojíte na začátku cesty jménem freelancing je kniha Na volné noze skvělý začátek. Knize dávám pět hvězdiček a vřele ji doporučuji k přečtení.