Jak na to, aby se cizí jazyky konečně staly vaším koníčkem

recenze

Jak vyzrát na cizí jazyky (2017) / Blueberry27
Jak vyzrát na cizí jazyky

Na českém knižním trhu najdete mnoho publikací, které poskytují zaručené rady, jak se naučit cizí jazyky. Jako v každém oboru, kterému se věnujete, však k úspěchu nevede žádná zkratka, ale hodiny poctivě odvedené práce. Člověk je ve své přirozenosti tvor velmi vynalézavý. To se v současné době projevuje i ve výuce cizích jazyků. Díky nadšeným jazykářům, polyglotům a moderním technologiím lze říci, že 21. století pro studium cizích jazyků vytvořilo ty nejlepší podmínky. A i přesto všechno mnoho lidí s cizími jazyky i dnes stále bojuje. Neví, jak se je mají učit, mají strach z chyb, vymlouvají se na nedostatek času, a tak veškeré své snažení nakonec po několika letech vzdávají. Kniha Lucie Gramelové Jak vyzrát na cizí jazyky však přichází s cennými radami, jak studium cizího jazyka pojmout tak, abychom se na konci veškerého vloženého úsilí mohli radovat z úspěchu. Lucie Gramelová k tomu říká: „Učení je vaše cesta, máte svoje vlastní důvody, proč se cizí jazyk učíte, a proto budete mít i svůj vlastní způsob, jak se jazyk naučit.“ (str. 8). Autorka knihu rozdělila do devíti kapitol, ve které postupně radí, jak získat správnou motivaci, jak si vytvořit vlastní systém a kde na to vše vzít čas. Dále se věnuje jednotlivým jazykovým dovednostem – mluvení, písemnému projevu, poslechu, porozumění čtenému textu, rozšiřování slovní zásoby a konečně zvládnutí gramatických pravidel. V každé z těchto častí doporučuje dvě techniky, které mohu pomoci v ukotvování dané dovednosti. Velkou předností knihy je, že čtenáře vyzývá ke spolupráci. Najdete tam „pracovní listy“, které vám pomohou například s definicí motivace (str. 14), nebo když budete přemýšlet o technice tzv. ponoření se (str. 31) či sepisovat svoje dlouhodobé a krátkodobé cíle (str. 35). Já osobně na knize oceňuji široké spektrum odkazů na internetové zdroje – blogy, aplikace, programy na procvičování výslovnosti (str. 62), Youtube kanály (str. 85). V celé knize najdete mnoho skvělých postřehů, které vycházejí z autorčiných osobních zkušeností. Jeden z nich je o gramatice. Vybrala jsem ho záměrně. Myslím si, že se gramatických pravidel někdy zbytečně bojíme. Lucie Gramelová k tomu velmi poeticky píše: „Pamatujte si, že touha mluvit gramaticky správně by neměla překročit zdravou mez a rozhodně by vám neměla bránit v komunikaci jako takové. Gramatika není vás nepřítel, gramatika, to je královna jazykových disciplín. Nebojujte s ní, ale hledejte způsob, jak si ji zamilovat.“ (s. 102). Kniha obsahuje navíc bonusy v podobě rozhovorů se třemi skvělými jazykáři: Petrou Vojtovou, překladatelkou a lektorkou, autorkou blogu DoubleBubble, který rodiče inspiruje, jak mohou vést své děti k cizím jazykům (str. 114-118), Ninou Hanákovou, lektorkou a propagátorkou angličtiny bez učebnic a zážitkových kurzů pro ženy (str. 107-113) a do třetice s Broňou Sobotkou, jehož výuková videa na Youtube mají dnes přes desítky tisíc zhlédnutí. (str. 119-125). Kniha Jak vyzrát na cizí jazyky je skvělým průvodcem pro všechny, kdo s cizím jazykem začínají nebo se v něm chtějí posunout dál. Inspiraci v ní najdou však nejen studenti, ale i lektoři, pro které je to must read. Knihu vřele doporučuji.