Prime time

recenze

Prime time (2014) 5 z 5 / Morsie
Prime time

Tak se zase po delší době hlásím s nějakou recenzí. Že to ale trvalo, co? Inu, musíte pochopit, že i my profíci, musíme někdy odpočívat!

Věřte, že ale já, i když odpočívám, tak jedině aktivně. Jako bod k dobru si tentokrát můžu připsat slušnou bichličku od královny severského krimi, Lizy Marklundové – kterou snad nemusím představovat!

To je tak, když na vás praží slunce, potom zase prší, padají kroupy, fouká vítr, a nakonec zase to slunce. Jak mám vědět, jestli budu ležet na trávě, nebo v posteli pod dekou? A pak si vyberte vhodnou knížku na chatu.

Naštěstí tentokrát bylo načasování perfektní. I když je pravda, že Lizu čtu nejraději v zimě – jako všechno severské – tak ani v létě jí neopovrhnu. Naopak, letěla jsem do knihkupectví jak splašená. Věděla jsem totiž, že tahle knížka bude terno – i kdyby padaly trakaře nebo přišly tropy. Liza je prostě bohyně a její knížky podle toho taky tak vypadají.

Zkrátka, víc jsem se nerozhodovala a na chatu odjela s nadšením a Prime timem na klíně.

Annika Bengtzonová, reportérka stockholmského Večerníku, kterou jistě všichni dobře znají, se protentokrát tak trochu vtělila do slečny Marplové. Totiž případ, na kterém pracuje tentokrát, je docela jiný, než ty ostatní.

My obyčejní smrtelníci koukáme na svět showbyznysu s krapet růžovými brýlemi. Všechno se nám to zdá úžasné, a každý tak trochu sníme, jaké by to asi bylo. No naše sny nikdy nedojdou těch správných konců, protože kdo by dobrovolně snil noční můru?

Michelle Carlssonová o tom ví své. Je úspěšnou a slavnou moderátorkou ještě slavnější talkshow. Ovšem mezi kolegy to nemá snadné, tisk, včetně Večerníku, si ji stále bere na paškál a to pořád není to nejhorší!

Inu, prostřelená hlava prostě trumfne všechna úskalí.

Michelle společně se svými kolegy odjela na překrásný zámeček nedaleko Stockholmu, kde se natáčel pořad Léto na zámku. Už je po všem, štáb se chystá zpět, ale dvanáct členů včetně Michelle zůstává a užívá si nezřízené párty. Alkohol teče po litrech, kdo ví, sem tam se možná na zrcátku objeví cestička z bílého prášku, všichni si to náramně užívají, a tak není důvod shánět se po Michelle – stejně ji nikdo nemá rád, flundru jednu vyčuranou!

A tak se stane, že všechny zúčastněné ráno nečeká jen kýbl u postele a bolehlav, ale taky mrtvá kolegyně a podezření z vraždy.

A právě tedy na scénu přichází Annika. Její úkol je snadný – vytřískat z toho pořádný tahák pro Večerník. Bohužel, co čert nechtěl, pro Anniku se stává případ osobním. Jedním z úzkého kolektivu podezřelých je její blízká přítelkyně.

Teď už to není jen jedna z řady vražd, o které by měla napsat pro noviny, teď je to případ, který musí vyšetřit.

Uf, a je to. To jsem si tedy po přečtení neřekla – těch 440 stran mi bylo málo a já fňukala, že chci ještě – ale i tak to bylo náročné. Především pak ale excelentní a já se bojím, že to ani nedokážu správně popsat.

Prostě, Liza si svůj titul právem zaslouží a já se nebojím říct, že Prime time je její nejlepší knížkou – z těch čtyřech, co jsem četla. Vynikající v každém směru, nemám co vytknout, nemám co dodat. Kniha, která si zaslouží své místo v hlavním vysílacím čase.

Morsie
10.07.2014