Před osudem neutečeš

recenze

Bubble (2014) 4 z 5 / Safienka
Bubble

Před realitou se neschováte...

Občas můžete mít pocit, že svět kolem Vás není tím pravým světem, za který se vydává. Možná je to jen pouhá fikce. Kdo Vám zaručí, co je pravda a co ne? Komu můžete důvěřovat a komu ne. Po nějaké době zjistíte, že důvěřovat můžete jen sami sobě.
Bubble je třetím, posledním dílem švédské krimiérie. Konečně se nám má dostat vysvětlení a objasnění celé té zapeklité Hry. Nemusíte se ale bát, neboť úplně rozuzlení příjde opravdu až na posledních stránkách.
Opět je tu HP a Rebeca. Ač by se mohlo po druhém díle zdát, že je vše vyřešeno, víme kdo je Pořadatel a tím pádem je všechno v suchu, tak není nic jisté. Ze začátku se HP ocitá v „lehké“ paranoe. Má pocit, že ho všichni všude sledují a v té nejhorší variantě ho chtějí zničit. Rebeca nastoupila do nové firmy, kterou pro ní zřídil vlivný strýček Tage. Oba sourozenci jsou na tom psychicky dost na dně. HP trpí stihomanem, Rebeca bere antidepresiva. Co je lepší? Těžko říct. Pro mě až moc táhlý začátek, který mě tolik nenadchnul. Přesto jsem netrpělivě čekala na vysvětlení a tudíž četla dál. Ale naštěstí přišel zlom. Místnost plná tichého nebezpečí, přestřelka a konečně nějaká akce. Objevují se zde nové postavy, u kterých opět není jistota, jestli patří k těm dobrým nebo naopak. Kdo se v tom má taky vyznat. HP si není jistý vůbec.Že by byl i ten nejlepší přítel podrazák? A co teprve ta tajná schránka kdesi v bance. Co ta ukrývá?
Proplouváme příběhem, který je tak zamotaný a propojený, že nám z toho půjde lehce hlava kolem. Všechno má svůj důvod, všichni jsou na svých místech a dělají to, co se od nich chce. Téměř nikdo neví, jak hodně je v sázce. Jediné, co mají všichni společné je účast ve Hře. A ta se táhne už z minulosti, kde již našla své oběti. Situace hodně podobná loutkovému divadlu. Máme tu aktivní i pasivní členy. Ale protože se jedná o poslední díl, po několika honičkách, přepadávání a únosu se dočkáme finále, které je teda opravdu vyšperkované. Má své vítěze a poražené. Autor nás napíná až do posledního slova, které udává cíl.
Musím přiznat, že ač jsem zpočátku s touto sérií nebyla tolik nadšená, tak se mi zalíbila. Líbí se mi propracování tématu, který ovládá dnešní svět. Pro někoho vysvobození, pro někoho zkáza – internet a sociální sítě. V dnešní době není problém zjistit vše o kdekom, kdo je s těmito prostředky v kontaktu. Děsivé, stejně jako Hra.
Určitě doporučuji všechny tři díly. I přes ty vsuvky v angličtině jsem se přenesla :-)