Povinné čítanie každej ženy

recenze

Červený stan (2002) 5 z 5 / veron4
Červený stan

Ústredným motívom knihy je biblický príbeh, ktorý rozpráva o Jakubovi a jeho rode. Autorka tento príbeh spracovala zo ženského pohľadu skrz hlavnú hrdinku, o ktorej sa Biblia zmieňuje len pár vetami a rozpráva o nej ako o obeti. Kniha sa u nás objavila v roku 2002 a veľmi rýchlo sa stala bestsellorom. Podľa môjho názoru je Červený stan jedna z najlepších kníh vôbec.

„Tak dlouho jsme o sebe neslyšeli. Mé jméno pro vás nic neznamená. Moje památka není nic než prach. Není to vaše ani moje chyba. Řetězec spojující matku s dcerou se přerušil a vyprávění přešlo do rukou mužů, kteří o některých věcech neměli ani tušení. Proto se ze mě stala poznámka pod čarou, proto je můj příběh pouze stručnou odbočkou mezi známým vyprávěním o mém otci Jákobovi a slavnou kronikou života mého bratra Josefa“ (prolog)

Takto začína svoje rozprávanie Dína, jediná dcéra Jakuba, syna Izáka a vnuka praotca Abraháma, ktorá nás celým príbehom sprevádza. Jej pútavý výklad sa číta sám s nádhernou ľahkosťou.

Dína roztáča vretienko príbehu a zoznamuje nás so svojimi matkami. Predstavuje svoju pokrvnú matku, Jakubovu prvú manželku, mocnú a nebojácnu Leu, pokračuje nadpozemsky krásnou, a na širokom okolí najskúsenejšou pôrodnou babou Rachel, Jakubovou najväčšou láskou, a nezabudne ani na Zilpu a Bilhu, ktoré boli dané Jakubovi ako veno za prvé dve manželky. Opisuje tábor, kde jej matky vyrastali, zachytáva niekdajšiu prípravu jedál, varenie piva a ostatné povinnosti a zvyklosti starozákonných žien. Pomaličky začína odkrývať tajomstvá červeného stanu. Robí to ale veľmi opatrne a obozretne. Prvú časť Dína prerozprávala skrz príbehy, spomienky a zážitky svojich matiek. Odovzdáva cenné ženské tajomstvá, múdrosť a príbehy prenášajúce sa ženskou líniu z matky na dcéru.

V druhej a tretej časti Dína rozpráva sama za seba a svoje spomienky a ponúka nám svoj príbeh. Skrz vyrastanie medzi samými bratmi, putovanie celého kmeňa, uzmierovanie Jakuba so svojím bratom Ezauom, a zaúčanie sa pôrodnému remeslu. Učí sa rozpoznávať pôvab a silu, ktorou disponujú len ženy a preniká do mocného tajomstva krvi a starozákonných rituálov. Mocne a bezhlavo prepadáva pravej láske, vnímavo preberá tajomstvá byliniek, liečivých bylín a pokorne sa učí prijímať a skrz seba pomáhať ženám privádzať na svet deti. Dína nám prerozprávala, starozákoný príbeh (Genezis, kap 34) z jej pohľadu, pocitov a krivdy, akú pocítila. Po tejto pasáži kniha na nejaký čas stráca krásny, ženský nádych, ku ktorému sa ale ku koncu zas vracia.

Táto kniha by podľa môjho názoru mala byť povinným čítaním všetkých žien, matiek i dcér, kamarátok i priateliek. Najväčším prínosom Červeného stanu je vyslovene ženská téma. Autorka nám robí citlivú a pozornú sprievodkyňu každou etapou, ktorou žena počas svojho života prechádza. Od prvej menštruácie, cez prvú zamilovanosť, prvý sex, manželstvo, pôrod detí až po samotný prechod a smrť. V každej kapitole vzdáva hold ženstvu ako takému a poskytuje zaujímavú paralelu k patriarchálnemu výkladu dejín.

P.S.:Keby ste uprednostňovali film, tak táto skvelá kniha je aj sfilmovaná, a to pomerne zaujímavo.