Tak trošku iná recenzia, aby vás nový HP oslovil

recenze

Harry Potter a prokleté dítě: Část první a druhá (2016) / veron4
Harry Potter a prokleté dítě: Část první a druhá

V prvom rade kniha nie je kniha . To je krásna veta na začiatok, uvediem ale na pravú mieru. Nie je to klasická hrubá kniha plná textu, na ktorú sme boli zvyknutí, a ktorú sme milovali. Ôsmy diel Harryho Pottera je scenár. Texty sú písané kurzívou (opis scény a prostredia) a normálne (klasické dialógy). Zároveň knihu nepísala J.K. Rowling (tá spravila iba návrh), samotný text písali scenáristi John Tiffany a Jack Thorne, ako základ divadelnej hry, ktorej premiéra začala v deň vydania anglického originálu.

Príbeh sa odohráva po devätnástich rokoch od poslednej rozlúčky, takže síce určite každý z vás čaká dospelého Harryho, Rona a Hermiona, očakávajte aj to, že ich charaktery sa trošku zmenili. Toto je podľa mňa kľúčové, pretože naša obľúbená trojica, už nie sú tie nezbedne decká, ktoré prekračovali všetky hranice a vždy im to prešlo a bolo to strašne roztomilé a zábavné. Teraz sú dospelý a hranice „musia“ sami dodržiavať. V neposlednom rade je dôležité si uvedomiť, že aj my sme za ten čas dospeli a príbeh vidíme očami dospelého človeka.

Myslím že toto je skvelá príprava na to, aby ste po prečítaní knihy boli spokojní a zároveň vďační, že ste mohli znova nakuknúť to toho magického sveta v ktorom sme všetci vyrastali.

Hlavnými postavami v knihe je Albus, syn Harryho a Ginny Weasley, a Scorpius, syn Draca Malfoya. Obidvaja sa veľmi skamarátia a vytvoria dvojku podobne ako Harry, Ron a Hermiona trojku. Obaja sa cítia nepochopení a trpia za slávu svojich otcov. Rozhodnú sa vyhľadať dobrodružstvo. Nechcem vám pokaziť príbeh, takže veľmi zjednodušene poviem, že sa rozhodnú vrátiť do minulosti aby napravili chybu, ktorú spôsobil chlapec, ktorý prežil. Príbeh odporúčam čítať pozorne, pretože sa tam celkom rýchlo strieda prítomnosť, minulosť a alternatívna prítomnosť, ktorú Albus a Scorpius vytvorili svojimi krokmi v minulosti. Zároveň je príbeh písaný v priebehu viacerých rokov, nie v priebehu jedného školského rok ako tomu bolo v predchádzajúcich dielach.

Napriek drobným nezrovnalostiam, ktoré si určite všimnete a pár zvláštnych replík, nad ktorými sa pozastavíte, lebo by ste nečakali, že dospeláci Harry, Ron či Hermiona budú takto reagovať, je príbeh zaujímavý a kniha čtivá. Dej vás vtiahne do magického sveta i pripomenie niektoré známe scény a obľúbené postavy.

Dúfam, že po tejto recenzii sa na príbeh budete dívať trošku triezvejšie a užijete si ho :)