Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender

recenze

Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender (2014) / knižní moora
Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender

Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender láká na propojení young adult literatury s prvky magického realismu. Generace žen procházejí utrpením, osamělostí a prázdnou láskou. Jejich bolest se zhmotní v podobě Aviných křídel, jako znamení.

První část knihy, ve které se vypráví o životech prababičky, babičky a matky Avy, lépe odpovídá žánru magického realismu. V druhé části, která se již plně soustředí na patnáctiletou, okřídlenou Avu, zůstávají jen neuvěřitelné prvky a hlavní prim hraje young adult. Autorce se podařilo udržet v celé knize magickou atmosféru, kterou vhodně kombinovala s reálným světem, i když v první části o poznání lépe. S blížícím se koncem jsem měla dojem, že si příliš neví rady, co s postavami provést, což vedlo až k líčení, které známe spíše z detektivek.

Všechny ženy, o kterých kniha vypráví, se setkaly s trpkostí lásky, cítily se osaměle, bály se milovat nebo milovaly někoho, kdo za to nestál. S rostoucí bolestí se na další potomky přenášely i schopnosti, které je odlišovaly. Jedna uměla cítit smutek i lásku ze vzduchu či kůže, jiná měla andělská křídla, další viděla duchy. Abychom se v jejich jménech neztratili, je na prvních stranách knihy rodokmen. Je sice kouzelný, ale ne nezbytný, opravdu zde není tolik jmen jako například u Márquze, aby byl problém s orientací. A proč zmiňuji zrovna jeho jméno?

Na zadní straně přebalu najdeme citaci (lépe řečeno výkřik, není označen ani autor, ani médium), která poukazuje na určitou podobnost s díly G. G. Márqueze či Hosseiniho. Od druhého jsem zatím nic nečetla, ale Márqueze znám velmi dobře, budu tedy porovnávat s ním. Kdo a proč se domnívá, že kniha spadá do magického realismu a bude oblíbená čtenáři Hosseiniho a Márqueze, zřejmě nezjistíme, berme to jako prostý fakt. Inspirace díly Márqueze je jasně viditelná. Už jen název knihy mi zní dost Márquezovsky, pozornost je věnována generacím žen, které nesou nějaký úděl, jež se promítne do fyzické anomálie jejich potomků. Nechybí spojení lásky a bolesti, které provází životy jako poklidná, samozřejmá řeka.

Čtenáře, které modla young adult literatury John Green příliš neoslovil, nebo dokonce ho jeho postavy otravovaly, mohu uklidnit. Ava je rozhodně nebude štvát tak, jako Margo nebo Hazel. Její starosti a tužby jsou uvěřitelné, i když vám patnáct bylo už opravdu dávno.

Obálka, jejíž grafickou úpravu má na svědomí Linda Marečková, se nijak výrazně neliší od zahraničních vydání, a je jednoduše řečeno nádherná. Kombinace barev, lesklé detaily pírek a font tvoří kompaktní dojem a rozhodně se budou výrazně podílet na úspěšném prodeji této knihy.

Jazyková stránka je na výborné úrovni, neuvědomuji si, že bych narazila na chyby, které by mě zarazily. Ani překlepy, ani gramatické nesrovnalosti. Překlad je nekostrbatý.

Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender je současná literatura, která stojí za přečtení všem čtenářům, bez rozdílu věku. Nerada bych ji četla jako milovník Márqueze s velkým očekáváním. Pokud jste ve fázi, kdy jsou Márquez nebo Bulgakov pro vás literární bozi, které nikdo nikdy nedostihne, pak vás talent Lesley Walton velmi mile překvapí.