Pod maskou smrti

recenze

Fantom opery (2008) / -Endy-
Pod maskou smrti
Kdo tvrdí, že fantom je jen výplod bujné lidské fantazie? Přízrak, přelud, vidina.
Minimálně jeden fantom prý skutečně existoval. Pomáhal vybudovat pařížskou Operu, aby se pak mohl skrýt v temných chodbách, které znal pouze on. Mnozí tvrdili, že jej v Opeře spatřili – v černém plášti, s mrtvolnou maskou a žhavými uhlíky místo očí. Ukazoval se a mizel jako stín a dohlížel na chod Opery. Každé neuposlechnutí jeho doporučení mělo fatální následky.
Někteří svědci fantomova řádění věděli více než jiní a dle jejich výpovědí sestavil autor příběh odrážející historické události Paříže konce 19. století.

Fantom Opery se ve skutečnosti jmenoval Erik. Žil v podzemí Opery, aby uniknul zděšeným pohledům na své fyzické znetvoření a aby však byl zároveň vždy poblíž své největší vášni – hudbě. Poté se také zoufale zamiloval do nadějné operní zpěvačky Christiny. Pro ni byl schopen jakéhokoliv zločinu – výhrůžek, únosu či vraždy. Jeho brilantní, avšak útrapami trýzněná mysl ale opomněla, zdali taková krásná dívka dokáže lásku monstra opětovat, když na povrchu zemském o ni navíc jeví zájem mladý vikomt.

Klasický gotický román z pera spisovatele 20. století spojuje typické motivy daného žánru. Čtenář je uveden do polarity dvou prostředí – noblesní pařížské Opery a temného podsvětí se zrádnými chodbami a hlubokými vodami. S oběma světy je konfrontována naivní dívka, o jejíž náklonnost usilují dva zcela odlišní nápadníci.
Hlavně však příběh nabízí náhled na jednu z nejdistinktivnějších postav literatury vůbec – tajemného znetvořeného muže, jehož obludnost může vykompenzovat snad jen genialita ducha. Jakkoliv je fyzicky deformovaný, stále touží po lásce a respektu a obou se snaží dosáhnout jemu dostupnými prostředky; lásku nevinné dívky získává andělskou hudbou, respekt operního personálu děsivými eskamotérskými triky. Tvrdí, že chce žít normální život, mít ženu a domov, ale miluje, nenávidí a mstí se způsobem naprosto nepřijatelným pro většinovou společnost.
Čtenáři nechť sami posoudí pravdivost příběhu a přečtením knihy odhalí, zdali má i takové individuum šanci na šťastný život nebo je osudem předurčeno k zatracení.

Komentáře (0)

kniha Fantom opery recenze