Otrokyně svobody

recenze

Půlnoční koruna (2016) 3 z 5 / ilosek
Půlnoční koruna

Akční série počínající Skleněným trůnem pokračuje druhým dílem Půlnoční koruna, který láká na ještě více napětí, tajemství, temnoty, nadpřirozena a lásky. Sci-fi a fantasy, které si oblíbilo široké publikum po celém světě, slibuje vše, co si jen můžeme přát. Naplní však očekávání náročných čtenářů?

Celaena vyhrál souboj a tím se stala královou bojovnicí. Je plně oddaná králi a musí plnit každé jeho přání, ať už se ji líbí nebo ne. Pro svoji slibovanou svobodu je schopna lhát, intrikovat i zabíjet. Kromě plnění přání krále má však Celaena i další úkol, který se ji ani trochu nezamlouvá. Král očividně skrývá tajemství své moci, která není zcela přirozená, a kdo jiný by mohl na tuhle hádanku přijít než jeho bojovnice? Při zjišťovaní pravdy však vyplavou na povrch další pravdy a další záhady, které můžou změnit vše.

Spoustu čtenářů bylo zvědavých na pokračování slavné série Skleněný trůn, jejíž první díl byl pro mnoho z nás zklamání. Na druhý díl tudíž nebyly tak velké očekávání a kniha mohla překvapit i skeptiky, protože Půlnoční koruna je poměrně lépe propracovaná, i když své mouchy stále má.

Začnu zápornou stránkou knihy, abych recenzi mohla ukončit s pár pozitivními větami. První a hlavním problémem byla první polovina knihy, která se neskutečně táhla. Bylo zde neskutečně mnoho dlouhých popisů, nudných částí a nedokázala jsem se do postav vcítit. Druhá polovina oproti tomu byla pravý opak a čtenář se nestačil divit, co se kolem něj děje.

Pokud od knihy očekáváte velké zabíjení, krev a hromadu mrtvol, ani knihu neotvírejte. Králova bojovnice a dříve nájemná vražedkyně se zabíjení vyhýbá jako čert kříže a stejně tak i své odvaze, kterou má schovanou asi hluboko uvnitř sebe. Neustále se bála hledat odpovědi na otázky a nechtěla mít nic společného s magií a dalšími nadpřirozenými věcmi. Dokud nebyla donucena, dobrovolně se do dobrodružství nepouštěla.

Kladnou stránkou knihy jak už byla zmíněna, je druhá polovina, kde se odehrává jeden zvrat za druhým a plno překvapení, které se daly i nedaly očekávat. Autorka skvěle propracovala ostatní postavy, která ani jedna není úplně bez tajemství. Intriky hýbají světem a stejně tak i královstvím. Nikdy si nemůžete být jistí, kdo se přátelí, s kým a komu se dá věřit.

Shrnuto a podtrženo, úroveň příběhu se oproti předešlému dílu zlepšila, ale stále to není žádná top v tomto žánru. Existuje mnoho lepších a propracovanějších knih. Upřímně jsem zvědavá na pokračování a upřímně doufám, že se Celaena vzpamatuji a bude takovou hrdinkou, za jakou se vydává.