Osudová přitažlivost

recenze

Osudová přitažlivost (2014) 4 z 5 / TheShmash
Osudová přitažlivost

Anotace mi toho skutečně moc neřekla, takže moje první pocity z knihy byly: Zřejmě další paranormální romance, nejspíš upíři nebo tak něco, určitě to bude nějaká super úžasná hrdinka, když se jmenuje tak divně - Samara. Prostě jsem vůbec nevěděla, co od knihy čekat. Podle anotace to mohlo být skutečně cokoli, ale čekala jsem klasiku, takže jsem byla trochu skeptická. Ale pak jsem se pustila do čtení. A musím říct, že mě Kambioni opravdu mile překvapili!

Děj začíná hádkou: hádá se Samařina nejlepší kamarádka Mia se svým přítelem Dougiem. Ti dva se hádají skoro pořád a je to přesně tak, jak Sam říká: měli by mít svou vlastní telenovelu, protože přesto, že se neustále hádají, je jasné, že se mají moc rádi. Tedy... zatím.
A pak je tu ten tajemný, přitažlivý kluk, který pracuje se Sam v knihkupectví: Caleb. Střídá holky jako ponožky a i Sam přijde přitažlivý, ale něco v ní jím přece jen opovrhuje. To všechno se ale brzy změní a Sam se s Calebem začne sbližovat. A jak už je předem jasné, z toho nekouká nic dobrého, přestože se Caleb snaží jak může a vlastně je to hodný kluk.

Nevím, jestli autorka hlavní hrdinku pojmenovala podle oné dívky z hororu, ale víc mi tedy vyhovovalo, když jí ostatní říkali Sam, protože jméno Samara mám prostě asi už natrvalo spojené právě s onou dívkou vylézající ze studny =D. No, můžu vám říct, že Sam z Kambionů s ní vážně nemá nic společného, naopak. Sam není žádná dokonalá postava, je poměrně reálná, se svými starostmi, klady a zápory. Je míšenka, okolo pasu také má nějaký ten tuk navíc, předčasně jí zešedivěl pramen vlasů a celý život se bála, že nezapadne. Její máma otěhotněla v šestnácti, za což jí rodiče vydědili. Nyní je rozvedená a zoufale se snaží najít přítele, což vede k další zápletce...

Sam pracuje v knihkupectví, kde se také velká část děje odehrává. Její kamarádka a spolupracovnice Nadine je další z velmi důležitých postav. Nadine je krásná Polka, která okouzluje snad všechny muže v okolí. Téměř nikdy se neusmívá, ale i tak je to Samina dobrá kamarádka, která jí podporuje a podrží. Je to velice sympatická postava.

Děj se rozbíhá, když před obchodním domem, ve kterém je knihkupectví, zkolabuje dívka, kterou Sam viděla líbat se s Calebem je chvíli předtím. Chce znát podrobnosti, proto kývne na Calebovo tajemné pozvání do zábavního parku. Sam se snaží držet odstup, ale čím déle s ním tráví, tím víc zjišťuje, že je jí Caleb víc než sympatický a přitahuje ji, stejně jako ona jeho.

Když ale zkolabují další dvě dívky právě v parku, kde to odpoledne jsou, začíná Sam tušit, že je něco špatně.

Líbilo se mi, že si autorka na nic nehrála. Že Sam hloupě nechodila okolo a vůbec jí nepřišlo divné, že zkolabovaly tři ženy v Calebově okolí. Naopak, dokázala na Caleba zatlačit a ani on okolo svého prokletí nedělal žádné cavyky a všechno Sam vysvětlil a snažil se, aby ho pochopila a brala.

Recenze na tuhle knihu se mi psala trochu hůře, protože je opravdu povedená a děj ani postavy nejsou ploché, ale propracované, mají hloubku a všechny podtóny, které má správná kniha a příběh mít. Takže se snažím napsat, jak moc se mi kniha líbila, jak se všechno vysvětlilo a ukázalo v jiném světle, a přitom nic neprozradit, což je těžké :D

A ještě bych dodala, že v ději mě pak zarazilo, že si Sam nešetří na první auto, jak je napsáno v anotaci, ale na nové auto, protože staré, kterým jezdí, už se jí nezamlouvá. To mě tam hned zarazilo :D Jinak jsem žádné další mezery nenašla, snad jen Nadinino tajemství, které potom také vyjde na povrch, ale které čtenáři už nejspíš uhodnou ještě před Sam. A i název zní trochu jako klišé, neslibuje nic zajímavého. Původní jsou o něco přitažlivější.

Také se mi líbila Samina práce v knihkupectví a knižní schůze, kde měli probrat a doporučit knihu, kterou přečetli. Sam tam popisuje knihu, kterou zbožňuje patnáctiletá Alicia, knihu o dívce, která se zamilovala do ducha a jejich nekonečná láska je podrobena zkouškám. Sam si z ní sama utahuje, takže je jasné, že se autorka takového klišé snažila vyvarovat a uvědomovala si to, což je u mě rozhodně velké plus.

Celkově mě kniha mile překvapila. Je napsaná v ich formě a já jsem si Samino vyprávění moc oblíbila. Není to žádná dokonalá slečinka, její pohled je ironický a takový přátelský, milý. Má svůj vlastní názor a postoj a celkově je prostě taková uvěřitelná, stejně jako celý děj. Teda až na nadpřirozený aspekt, ale i tak bych to autorce všechno sežrala, jak to má pěkně vymyšlené. Častokrát jsem se dokonce i smála, když si Sam nebo někdo jiný s někým vyměňoval poznámky nebo argumenty. Autorce se povedlo napsat velmi dobrou knihu, kterou bych rozhodně doporučila všem, i těm, kteří už jsou ze všech paranormálních romancí unavení. Uvidíte, že Jaime Reed stvořila něco moc pěkného, okouzlujícího, přestože námět knihy až tak originální zase není. Její podání je ale opravdu dobré, stejně jako postavy, které dávají celému příběhu tu pravou šťávu :).