Ostrý Röhrig tarot!

recenze

Röhrig Tarot (2016) / RenataP
Röhrig Tarot

Dramatický tarot – jak jinak tyto karty nazvat? Něco tak pronikavého, temného, zvláštního, jakoby se díval za roh. Německý umělec Carl-W. Röhrig dal do těchto karet své jedinečné umění, talent, který mu daroval snad sám ďábel. Neumím si to jinak vysvětlit. Je to člověk, který se na umění dívá jinak. Snad jakoby prvoplánově nehledal krásu a estetiku, on se rád dloubne ještě hlouběji. Tam, kde je syrovost. Temnota.
Snad proto v knize, která je kartám přiložena, o své tarotové sadě říká, či spíše naznačuje, že častokrát v oněch 78 tarotových kartách pronikl ještě hlouběji do jejich moudrost, až tam, kde je to lidským očím skryto.
Má pravdu?
Nebo je to jen geniální marketingový tah?
Tohle už musím nechat na posouzení každého čtenáře a hlavně vykladače těchto karet. Faktem je, že jsou to karty netypické a přesně jedny z těch, které si díky jejich ostré, až pichlavé energii zamilujete, nebo je nenávidíte a nemůžete se k nim na krok přiblížit. Ve svém okolí jsem nezažila jiné reakce nebo dokonce reakce „nic moc, jsou mi tyhle karty JEDNO“. Nejsou jedno.
Röhrig tarot nemůže nechat nikoho chladným
A je to ta neustále dráždivá otázka. Proč tomu tak je? Co je na obrázcích tak zvláštního. Na první pohled mne zaujaly pouze dokonalé výrazy postav, které na nich vystupují, jinak mi přišel docela zmatený, takové moderní umění, ve kterém jsem sena první podívání vůbec neorientovala.
Ale pak se zadíváte víc… a začnou se před vámi nikoliv odvíjet obrazy, jako tomu bývá u hezky kreslených tarotů, třeba u toho od Cira Marchettiho, ale rovnou pocity. Pichlavé, temné, studené pocity. Hluboké chápání. Některé karty jsou na první pohled naprosto nepodobné klasickým výjevům. Přesto v těch nových pojetích nacházíte (často s pomocí knížky) významy právě takové a tak skvěle napasované na tu klasiku, že jen zíráte. Autor se totiž na taroty často podíval z jiného úhlu pohledu. Podíval nikoliv za roh, ale vzal to seshora, nadhledem. A ještě si snad vzal rentgenové brýle, protože vidí až do samotného středu Země… Do pekla, nebo do nebe?
Anotace:
Známý německý umělec Carl-W. Röhrig na těchto jedinečných tarotových kartách vytvořil fascinující kosmos magicko-mystických obrazů, syntézu minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Jeho transcendentální nazírání umocňuje sílu podmanivých karet, které vás zavedou do světa inspirace a představivosti, kde vám nabídnou rady při řešení problémů či vedení na cestě životem. Příručka nabízí obsáhlý výklad karet Velkých arkán, heslovité významy karet Malých arkán a návod na vykládání.
Třetí vydání, se zlatou ořízkou.
Vydala Synergie Publishing SE, 2016, www.synergiepublishing.com

Röhrig Tarot Röhrig Tarot Carl W. Röhrig

Známý německý umělec Carl-W. Röhrig na těchto jedinečných Tarotových kartách vytvořil fascinující kosmos magicko-mystických obrazů, syntézu minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Jeho transcendentální nazírání umocňuje sílu podmani... více