On je princ, ona Popelka, přesto pohádka to není...

recenze

Selekce (2014) / ciniminisek
On je princ, ona Popelka, přesto pohádka to není...
Představte si svět rozdělený na rozdílné kasty. Od první až po osmou. V té nejvyšší žije královská rodina a ta nejnižší - osmá, jsou bezdomovci a pochybní lidé. Amerika Singerová žije v šesté kastě a přesto, že její rodina strádá v jídle, může být ráda za to, kde je. Pátá kasta se specializuje na lidský um a konkrétně Amerika krásně zpívá. Již nějakou dobu je zamilovaná do Aspena, chlapce se srdcem na správném místě. Bohužel to ale nestačí a nejen Ameriky matka, ale i celá kastovní země je proti jejich lásce, aniž by o jejich citech věděli. Aspen totiž pochází z rodu služebných, kteří obývají kastu číslo sedm. Není nemožné aby se zrodila láska mezi rodinami rozdílných zaměstnání a poměrů, ale lid i příbuzní to neradi vidí a k tomu všemu potřebují i povolení. A proto i přes opravdovou lásku, Aspen svou přítelkyni donutí se do Selekce přihlásit.

Selekce je jednoduše řečeno soutěž, která se koná jednou za x let, kdy si následník trůnu vybírá nevěstu. Výběr to není ledajaký. Dívky v určitém věku si podají přihlášku a z těch tisíců žen, co se přihlásí, se do užšího kola dostane jen třicet pět vyvolených. Amerika je chytrá, nadaná i krásná, proto není divu, že se jednou takovou dívkou stane. Přesto, že prince Maxona nemá ráda, do království odjíždí a Selekce se účastní a to nejen ze zhrzené lásky, ale i z důvodu, že rodina účastnící se dívky, dostává po dobu Selekce určitý obnos peněz. Přes počáteční nechuť a zatvrzelost se Amerika přeci jen seznámí s pár dívkami, kde můžeme přihlížet i začínajícímu přátelství, ale hlavně mezi ní a princem Maxonem vzrůstá něco více, než rozpaky. Svůj pobyt na zámku si začne užívat a na chlapce, kterého nechala doma pomalu zapomíná. Ovšem příběh se zamotá a před Amerikou stojí rozhodnutí - Aspen nebo Maxon? Kdo by si myslel, že rozhodnutí je jednoduché, mýlí se. Země Illeá a její lid nám toho hodně nabízí, ovšem spokojíme se s tím?

Selekce je kniha, která je dost přirovnávaná k Hunger games. Já jako čtenář to mohu potvrdit, ale pouze z poloviny. Dystopický svět ve kterém se příběh odehrává je z části podobný i jiným, ale tomu se ve stejném žánru nevyhneme. Kniha má i své prvenství a to právě v celé Selekci. Známe takové reality show, nebo seriály, ale v knize jsem se s tím prozatím nesetkala. Nápad je to více než dobrý. Nadaná a krásná dívka stojí mezi dvěma chlapci z rozdílných rodin, dystopický svět podporovaný vládou, v tomto případě královstvím a sužování hladem a strachem, proti kterému lid udělá vše, co je v jeho silách. Samotná soutěž, neboli Selekce je skvěle provedená. Dívky bohaté, ale i ty z chudých poměrů si jsou najednou rovni a z celé té krásy kolem sebe jim jde hlava kolem a přesně tak se cítí i čtenář při čtení. Amerika se dostane do nezvyklých a leckdy i vtipných situací, kdy ovšem nechybí ani pořádná holčičí rivalita.

Hlavní hrdinka Amerika je rozumná a i přes zlatý závoj si stále dokáže nechat chladnou hlavu, plnou smysluplných myšlenek. Ovšem u obou chlapců nám autorka Kiera Cass dala pěknou podpásovku, jelikož si oblíbíte oba dva. Každý chlapec je úplně jiný, přesto si v něčem jsou přeci podobní. Odvahu, čest a obětování mají oba v povaze a přesto každý pro něco jiného. Aspen se stará o své milované, kdežto Maxon o svůj lid, který je zužovaný častými útoky proti královské rodině a vůbec celému kastovnímu způsobu života. Celý knižní svět se rozdělí na dvě skupiny, kdy každá bude podporovat toho svého favorita. Ovšem který to nakonec bude se nejspíš jen tak nedozvíme, což není vůbec na škodu, jelikož autorka jejich přednosti jistě ještě předvede.

Přesto, že tento titul si o zaškatulkování mezi otravné romance přímo říká, není tomu tak a poctivý čtenář to ani neudělá. V Selekci jde i o válku mezi lidem a královskou rodinou. Nikdo přesně neví, o co při sabotážích jde a nepomůže vám ani fakt, že napadajících skupin je více. Právě nadcházející válka čtenáře lehce odklání od milostného klišé a proto si všechny části do syta čtenář užije, jelikož nebude přehlcen ani láskou, ani bitevní strategií.

Nesmíme knize odepřít její čtivost, za což nemůže pouze skvělý příběh, ale také um spisovatelky, která si s textem umí pěkně pohrát, že i sebe-pomalejší čtenář knihu neodloží, dokud ji nebude mít přečtenou.

Mnou i všude jinde vychvalované obálky si přímo říkají o koupi a věřím, že každý kupec nebude svého činu litovat, jelikož tento příběh za to stojí. Kiera Cass nám dává romantický příběh, krásné chlapce, rozumnou hrdinku, nespravedlivý způsob života a závěr, který nám říká, že Selekce není všechno, co nám autorka může nabídnout.

Tato kniha je parádní rozjezd a předvoj do dalších dílů, jelikož věřím, že dost si toho Kiera Cass schovává v rukávu. Zamilovaný příběh na pomezí války, obšťastní nejednu čtenářku a právě jim příběh doporučuji.

Komentáře (2)

kniha Selekce recenze

ciniminisek
01.11.2014

Ano vím, díky za připomenutí. Všude jsem to upravila, ale zde jsem na to zapomněla. Díky. :-)

Adris
01.11.2014

America je z páté kasty a Aspen ze šesté