On a Ona ;)

recenze

Pekáč buchet (2014) 4 z 5 / Jitulisko
Pekáč buchet

Tak tahle kniha mi za dva dny asi 15x vzbudila dítě. Uspávání muselo probíhat bez čtení, jelikož natřásající se hrudník mému kojenému potomkovi nevyhovoval… Celkově mi kniha způsobila i problém v tom, že si má rodina klepala na čelo proč se tak blbě žulím a každou chvilku si dělám poznámky stránek… Budila jsem dojem cvoka.

Tak to bylo dost ke „stížnostem“, teď Vám o knize něco povím. Příběh je vyprávěný Klárou. Je redaktorka časopisu a píše rubriku o jídle. Ona jídlo miluje. Ráda zkouší a předělává recepty. Miluje sladké a vždy si najde výmluvu proč nějaký ten muffin, sušenku pozřít. Recenze v restauracích dělá s nadšením.

Jednoho dne její kolegyni Míšu, která dělá pro změnu sportovní rubriku, štípne včela a Klárka má za úkol jít udělat domluvený rozhovor místo ní. Zkoukne si na internetu s kým, že to bude mít tu čest. Mladý ledolezec, divné slovo, avšak příhodné pro člověka, který místo po skalách leze po zmrzlých vodopádech. Jmenuje se Kopřiva. Vypracovaný a velice atraktivní blonďák. Mno co naplat, vykroutit se jí z toho nepovedlo, takže jde.

Hned jejich setkání skončí neskutečným trapasem. Kláře se pokazí, vše co může. Na vině je i make-up, který jí nekompromisně nanesla další kolegyně v redakci. Kopřiva však tuto situaci zvládne a rozhovor proběhne v restauraci nad jídlem.

Klára mi byla sympatická, ne že bych taky tak strašně milovala jídlo, ale byla vykreslená jako pohodářka, žádná modelka s komplexy. Její tréninkový program s Radimem a jejich komunikace během cvičení byla prostě perfektní. Dovedu si živě představit, takové situace…

Vložené recepty, na začátku každé kapitoly, ve mně budí touhu nějaké z nich zkusit. Výborný nápad na netradiční spojení příběhu a „kuchařky“.

Víc jak 3/4 jsem byla nadšená a knihy jsem rozhodně nelitovala. Hodnocení doposud bylo rozhodně 100%. Avšak pak autorka provedla něco, co mi „nakrklo“. Ke konci knihy zakombinovala do příběhu jistou událost, co mi celkový dojem velice pozměnila.

Je mi velice líto, že se kniha nenesla v tom perfektním „stavu“ co zpočátku. Takže chtě nechtě hodnocení rozdělím na 3/4 luxusní příběh, vtipy, situace bych označila jako perfektní, nápadité, prostě super.

Zbývající 1/4 bych raději vypustila. Tam mé hodnocení kleslo hodně dolů.

Celkově tedy- Ano, knihu si přečtěte. Protože dle mého názoru stojí za to, projít tu většinu a příjemně se zasmát. A ten konec? Mno zkuste ho brát s nadhledem.

Jitulisko.cz

MartinaF
23.05.2015

Naprosto souhlasím s tvou recenzí. Já knihu četla ve vlaku a ty nechápavé pohledy cestujících mým směrem...kdybych neseděla ve vlaku, směju se nahlas. A taky ta poslední čtvrtina, no, ta tam nemusela vůbec být. Ale jinak skvělá knížka slupnutá během několika hodin.