Oksa Pollocková: Vyvolená

recenze

Oksa Pollocková: Vyvolená (2011) / MartinaF
Oksa Pollocková: Vyvolená
Oksa je třináctiletá dívka, která se nijak zvlášť neliší od svých spolužáků. Její rodiče a rodiče nejlepšího kamaráda Gusty se rozhodnou přestěhovat do Londýna, kde si jejich otcové přejí zrealizovat svůj sen - otevřít si restauraci. A tak se všichni rychle stěhují do Anglie.

Oksa a Gusta začnou navštěvovat novou školu, kde si najdou nové kamarády. Ale je zde také profesor McGraw, který všechny nenávidí a zdá se, že nejvíce to odnáší právě Oksa a Gusta.

A tím veškeré trápení nekončí. Oksa jednoho dne zjistí, že má kouzelné schopnosti - umí levitovat, přemisťovat předměty, létat... Se svými schopnostmi se svěří babičce Dragomíře a jaké je její překvapení, když se dozví, že to není jen tak samo od sebe!

Babička Okse vypráví velice zajímavý příběh, který sahá až do neviditelné země Edéfie ukryté někde na Zemi, ze které museli před dávnými lety uniknout. Prchlíci, jak si říkají, jsou roztroušení po celé zeměkouli a čekají na svou Vyvolenou, která je přivede zpátky do rodné Edéfie.


Jak už název knihy napovídá, tou Vyvolenou je Oksa. Obyčejná třináctiletá dívka, která najednou získá kouzelné schopnosti. Zatím je neumí moc ovládat, ale to nevadí. Je tady její babička Dragomíra, prastrýc Leomido a babiččin kmotr Abakum, aby jí pomohli.

Kniha je určená především dvanáctiletým až třináctiletům čtenářům, kteří mají rádi kouzla, čáry, prapodivná mluvící stvoření - už jenom proto, že Oksa patří k těm dívkám, které si čtenářky oblíbí a budou snít o tom, aby měly takové schopnosti jako má Oksa.

Oksin kamarád Gusta žádné takové schopnosti nemá. Přesto všechno o Okse ví a stojí při ní v dobrém i zlém. Občas má sklony k depresím, protože se pohybuje v rodině, která překypuje kouzly, ale Oksa ho vždycky uklidní, že je pořád její kamarád, ať se děje co se děje.

V knize se kromě lidí vyskytují i prapodivná stvoření. Kdo jsou to Foldingoti? A kdo je to Goranova či Nešika? Foldingoty si určitě zamilujete a jejich strojená mluva vám vyvolá úsměv na tváři.

Oksa je často přirovnávána k Harrymu Potterovi v sukních. Sice jsem Harryho nečetla, ale dokážu si představit, že by Oksa mohla vyvolat stejné nadšení jako tento bradavický čaroděj.

Nevím, čím to je, ale Oksa jako kniha mi moc nesedla. Možná to bylo tím, že příběh je určený mladším čtenářům, občas mi hlavní hrdinka svým "wow" a "to je boží" lezla na nervy. Trochu mi také vadila anglická slovíčka v českém textu.

Jak už jsem předestlala, kniha je určená mladším čtenářům a věřím, že budou nadšení z veškerých kouzel, granulek do Granulkometu, z Foldingotů, Brzdihněvů či Goranov a ze zvláštních názvů jako "čurochechtavka" "Kameroko" nebo "Bumprásk".

Kniha skončila otevřeně a další díly si určitě přečtu, protože jsem zvědavá, jak bude cesta do Edéfie pokračovat.

Komentáře (0)

kniha Oksa Pollocková: Vyvolená recenze