Oko za oko

recenze

Oko za oko (2012) 5 z 5 / LadySegedin
Oko za oko

Dokážete si představit, že jdete po ulici a někdo vám zničeho nic chrstne do obličeje neznámou kyselinu? Jaké to je, když se Vám rozteče obličej a vy s tím nemůžete nic udělat?

Také jsem se nikdy nedokázala vcítit do obětí takového zločinu. Přece jenom takovéhle zprávy jsou stále častější a nevěnovala jsem jim velikou pozornost. Když jsem však hledala na databázi knih nějaké životopisné romány, tenhle příběh mě natolik zaujal, že jsem si ho musela hned přečíst.

Ameneh Bahramí je obyčejná, cílevědomá a sympatická holka, která má hlavu plnou snů a celou budoucnost před sebou. Škola jí zpočátku moc nejde, ale i přes to se svojí pracovitostí a odhodlaností dostala až na vysokou školu a dokonce i na technický obor. Sama si najde práci, aby si mohla financovat své studium a pomáhat rodině. Je natolik odvážná, že se odmítá zahalovat od hlavy až k patě a chce nosit co se jí zlíbí. A to se jí stane osudné.

Protože je Ameneh krásná a chytrá dívka přitahuje pozornost mužů a dostává spoustu nabídek k sňatku. Ale protože je nezávislá žena a nechce být pouze něčí manželkou všechny tyto nabídky odmítá. Má jeden sen vystudovat školu, vdát se z lásky a mít rodinu. Život se jí ale obrátí vzhůru nohama. Kvůli tomu, že se do ní zamiluje její spolužák, kterého ani nezná a se kterým nikdy ani nemluvila. se jí život změní od základů. Místo plánování a pracování na své budoucnosti musí bojovat o holý život. Její nápadník neunese odmítnutí a když se Ameneh vrací z práce domů, tak ji přepadne a polije ji kyselinou obličej. A dokonce svého činu ani nelituje a než uteče, tak si užívá pohled na to co způsobil.

Od této chvíle musí Ameneh přestát jenom bolest. Fyzickou, když má obličej v jednom ohni a také i psychickou, když se od ní lidé odvracejí a označují ji za zrůdu. Také narazí i na předsudky, protože je pouze žena. Sice je úplně na dně, ale nikdy se nevzdá. Podaří se jí přes mnohé překážky sehnat lékařskou pomoc, ale také prosadit do té doby nevídaný precedens a to pomstu. Soud ji uzná nárok na to, aby vykonala krevní mstu na svého útočníka a dal jí souhlas s tím, aby ho také oslepila kyselinou.

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Hrdinka, pokud se to dá tak nazvat se mi velmi zamlouvala. I její vyprávění bylo působivé. Líbil se mi také kontrast s jejím dětstvím a pak následným peklem, kterým musela projít. Obdivuji její odvahu a neskutečnou vnitřní sílu, kterou musela vynaložit, aby se z toho všeho nezhroutila. Její boj, který podstoupila nebojovala jenom za sebe, ale i za všechny ženy, aby se tohle už žádné jiné nestalo. Některé pasáže se četly obtížněji, protože je kniha napsána upřímně a realisticky, takže se dozvíme, jak její obličej na kyselinu reagoval a když si člověk uvědomí, že to není fikce a že to někdo opravdu prožil, tak z toho až mrazí. Nemám knize co vyčíst, snad jen to, že mě konec dost zaskočil a nečekala jsem ho. Myslím si ale, že vydání tohoto díla alespoň trochu pomohlo v boji za ženská práva v muslimských zemích, ale jestli se někdy v těchto zemích podaří nastolit rovnost pohlaví, to bohužel není zatím reálné.

Věděli jste že...

-... ženy mají v muslimských zemích pouze poloviční hodnotu muže?
-... existuje mravnostní policie, která dohlíží třeba také na to, aby se dívky a chlapci nesetkávali osamotě?
- ... kyselina sírová, kterou pachatelé často používají k těmto činům je volně prodejná v drogérii?

Hodnocení: 100%