Můj syn Vladimír Čech

recenze

Můj syn Vladimír Čech - Příběh nejslavnějšího českého milionáře (2014) 3 z 5 / LadySegedin
Můj syn Vladimír Čech - Příběh nejslavnějšího českého milionáře

Kdo by neznal jednoho z našich nejslavnějších televizních moderátorů? Vladimíra Čecha jsem upřímně zaregistrovala až ze soutěže "Chcete být Milionářem?", ale o to více mě jeho osoba zaujala. Líbil se mi jeho styl moderování, jeho vtip i jeho pověstné napínání před reklamou. Díky němu se u nás stal Milionář fenoménem a byla obrovská škoda, že byl z tohoto projektu odejit.

Na tuto knihu jsem narazila při sledování 13.komnaty Hedy Čechové, kde se zmínila, že o svém zemřelém synovi napsala knihu, aby se takhle vypořádala s jeho smrtí. Knihu jsem otevírala s vysokým očekáváním a ze začátku jsem byla nadšená i dojatá zároveň. Protože paní Heda pojala tuto knížku jako imaginární dialog se svým zesnulým synem. Dojalo mě, jak k němu promlouvá, jako by chtěla říct věci, které byly nevyřčeny a zároveň ještě jednou připomenout to důležité.

Zároveň však musím také přiznat, že mě sice tento styl nejprve zaujal, ale ponějaké době začíná být otravný. Dále mi vadilo, že autorka zabíhá často do zbytečných detailů, které odvádí pozornost od hlavního tématu a to Vladimíra Čecha.Po dočtení této publikace jsem nabyla dojmu, že je obsahově zbytečně moc obsáhlá. Tato obsáhlost byla dosažena natahováním. Myslím si, že není potřeba do životopisné knihy kopírovat celé citáty z pořadů, kde Čech vystupoval, kdy pouze popisuje dané místo a nevyjadřuje žádný osobní názor. Přece jenom stačí zmínka o pořadu, který se pak dá dohledat a v případě zájmu shlédnout. Nelíbilo se mi také obsáhlé popisování pořadů na kterých Vladimír Čech pracoval. Například je zde věnována spousta prostoru animované postavičce Garfieldovi, který je všeobecně známý a myslím si, že je na škodu se jím tak obšírně zabývat. Také se paní Heda častokrát opakuje. Co mě ale nejvíce zaskočilo bylo to, že jsem narazila při čtení na překlepy, které by se podle mě neměly v knize vyskytovat.

Ale abych nebyla jenom kritická, tak musím ocenit autorčin nápad, krásné rodinné fotografie, útržky rozhovorů, úsměvné zážitky a hlavně obrovské emociální vypětí, pod kterým byla kniha napsána. Čtení bylo pro mě zajímavé a dozvěděla jsem se mnoho detailů, které mě překvapily. Škoda jen, že tento významný a pozoruhodný člověk, jakým byl Vladimír Čech, odešel předčasně a nemohl svůj životopis napsat sám.

Věděli jste, že...
- ...Vladimír Čech spoluzakládal Občanské fórum v Pardubicích?
- ...byl poslancem České národní rady?
- ... si své obočí nikdy nezvýrazňoval, jak se všeobecně předpokládalo?
-... když daboval Garfielda, tak měl ruku pod bradou, aby přesně vyjádřil charakter tohoto kocoura?

Hodnocení: 60%