Odhalení pravdy

recenze

Vražedná léčba (2015) 4 z 5 / ilosek
Vražedná léčba

Třetí díl úspěšné série Labyrint se před nedávnem konečně objevil na pultech obchodů a po hromadách knih se jen zaprášilo. A není vůbec divu, Vražedná léčba konečně odhalí úmysly ZLOSINU a Thomas s ostatními objeví pravdu, která může vše změnit. Ale cesta k ní není jednoduchá, tak si ji pořádně vychutnejte a nechte se unášet proudem chaosu a nejasností.

Thomas s ostatními dostanou možnost svobodné vůle, což se zdá lákavé, ale podezřelé vzhledem k tomu, co všechno už jim ZLOSIN udělal. Místo toho utíkají do nedalekého města Denver, kde narazí na další problémy, ale i nečekanou pomoc, s jejíž pomocí se rozhodnou ZLOSIN konečně jednou pro vždy zničit.

Zbývá už jen poslední krok.
Má vůbec šanci přežít?
Čas lží je u konce.

Vražedná léčba je posledním dílem ze skvělé napínavé série Labyrint, která okouzlila velké publikum čtenářům a není divu, když knihy nabízejí vše, co by správná kniha nabízet měla. Napínavost, dynamičnost, nečekané zvraty, romantická stránka a ukončení, které čtenáře nutí si koupit další díly. A poslední díl není výjimkou.

Pokud je to ještě možné, třetí díl je ještě napínavější a bláznivější než ty předchozí. Každý zvrat vám vyrazí dech, každé rozhodnutí vytlačí vzduch z plic. Nikdy se vám nepodaří odhadnout autorovi úmysly dopředu a rozhodně se vám nepodaří zůstat při čtení v klidu.

„Vím, že jsme ti lhali. Často. Provedli jsme tobě a tvým přátelům hrozné věci. Ale všechno to bylo součástí plánu, který si nejenom odsouhlasil, ale pomohl jsi ho zrealizovat.“

Příběh je geniálně vymyšlený a všechny kousky do sebe pomalu, ale jistě zapadají, jak se spolu s hlavními hrdiny blížíme k odpovědím. Všechny tři díly jsou na sebe navázány a propletený pavučinou lží a intrik. Ani závěr vám nedá klidný spánek, přestože se může zdát, že konec je uzavřený, autor si nechal malou skupinku v případě, že by chtěl napsat další díl.

Děj je opět zasazen na novém místě, které je ovšem stejně nebezpečné jako ty předchozí. Chráněné město není tak chráněné jak se může zdát a někdy je nebezpečnější než Labyrint, od kterého člověk aspoň věděl, co může čekat. Se Spáleništěm se ale rozhodně rozloučit nemůžeme a ani raplové nás neopustili. Hlavní postavy se od prvního dílu znatelně změnily, přesto však v jádru zůstaly pořád stejný. Všechny fáze je donutili udělat hrozné věci, ale naučili je pár lekcím, díky kterým dokážou téměř cokoliv.

„Důležité není to, kolik lidí se podaří naverbovat, ale koho se podaří naverbovat.“

Závěr triologie je geniálně propracovaný a všechny kousky konečně zapadnou do sebe. Třista stran plné napětí, zvratů, tragédie, ale i humoru, který vás nutí neustále přemýšlet nad dalším vývojem dějství. Jestli ještě někdo váhá nad přečtením knih, neváhejte a čtěte. Je to jedna z nejnapínavějších a nejčtivějších sérií, jakou jsem kdy četla.