Obstojí v první zkoušce lásky?

recenze

U lovců mamutů 2 (2001) 5 z 5 / kej7my
U lovců mamutů 2

Ajla je šťastná, že má konečně domov. Mezi Mamutony se cítí dobře. Přeci jen jí něco schází - Jondalar. Od té doby, co se stalo nedorozumnění a Alja zalehla s Rankem do jednoho lůžka (tak, jak to měla udělat každá správná žena klanu), nic nebylo jako dřív. Jondalar se jí začal stranit. Měl pocit, že už ho Ajla nemiluje, dokonce se dobrovolně odstěhoval k jinému ohništi. Ajla si to naopak vyložila tak, že už zřejmě on nestojí o ni. Navíc, když dostala od Ranka nabídku, aby se s ním zasnoubila, že by ji chtěl ke svému ohništi a chtěl by tam i její děti, nakonec se rozhodla, že svolí. Jondalar jí přece nikdy nic takového nenabídl a stejně, už jí přece nemá rád. Tak proběhnou zásnuby. Jondalar je zničený a uvažuje o tom, že od Mamutonů odejde a vrátí se domů sám. Mezitím si Ajla najde nového zvířecího přítele. Jednou na lovu zabije vlčici a pak zjistí, že kojila. Vydá se proto hledat její mládě, aby ho zachránila. Tak se setká s Vlkem. Je to její přítel, předchůdce psa...Pak nastane jarní slavnost a setkání s ostatními tábory. Talut Jondalara přemluví, aby ještě zůstal, dokud nebude po slavnostech. Ale pak se měla Ajla vdávat! Na setkání se všichni dozvědí, odkud Ajla přišla a co je zač. Odvrátí se od ní. Ale její tábor Lva se za ni i s Jondalarem postaví. Nakonec se vše mezi tábory urovná a Ajlu přijmou. Nepřijmou však nikdy Rydaga, chlapce, který byl smíšených duchů a žil v táboře Lva. Jde se na lov mamutů. Je úspěšný. Najednou začne z nebe padat popel. Vybuchla nedaleká sopka. Ajla cítí ve vzduchu problémy. Najednou přiběhne Vlk a Ajle je jasné, co se stalo. Vydá se zpět do tábořiště a její tušení se potvrdí. Rydag je na tom špatně. Nemůže dýchat a je jisté, že brzy zemře. Ostatní kmeny odmítnou klasický pohřeb, protože si nemyslí, že by chlapec byl člověkem. Myslí, že je zvíře. A tak ho Ajla uctí a pohřbí jako člena Klanu Velkého medvěda. Další sen si má Ajla Ranka brát. Jondalar zmizí. Odejde bez toho, aniž by se s ní rozloučil. Když to zjistí, rozjede se za ním na Víze a nechá Mamutony Mamutony. Miluje ho a chce jet s ním. Nakonec ho dožene a vše si vysvětlí. Prožijí spolu slast a Jondalar jí řekne, že by byl rád, aby se stala jeho družkou a sdílela s ním ohniště, až doputují k jeho lidem. Ajla nikdy nebyla šťastnější. Vrátí se spolu k Mamutonům. Rankovi řekne, že ho nemiluje a proto si ho nemůže vzít. Nezbývá mu nic jiného, než aby to přijal. Mamutoni se s nimi dojemně loučí a oni dva - zamilovaný pár - putují dál za Zelandonci.

Takové zakončení třetího dílu Dětí země jsem nečekala. Zasáhlo mě to jako blesk z čistého nebe. Jsem z toho až v rozpacích, jak krásně to Auelová napsala a jak to skvěle dopadlo. Těším se, jaké další osudy potkají Ajlu a Jondalara. Nezbývá nic, než číst dál.