Téměř všude vítáni

recenze

Širé pláně 2 (2001) 5 z 5 / kej7my
Širé pláně 2

Ajla a Jondalar putují dál. Při přeplavávání Sestry se vyskytnou komplikace. Ajla při tom málem zemře a Vlk se zraní. Nakonec jsou ale všichni v pořádku a můžou pokračovat v cestě. Setkají se s mnoha kmeny. Všude je vítají - ovšem až po tom, co se přesvědčí, že nejsou ze světa duchů a že koně ani Vlk jim nic neudělají. Putují dál k ledovci. Už jsou mu nablízku, když najednou přiběhne stádo koní a vezmou s Sebou i Víhu. Oba se snaží dostat jí zpátky. Ajla se díky tomu opět ocitne v nebezpečí a Jondalar zmizí. Je zraněný a někdo ho unesl! Ajla sleduje krvavou stopu. Unesly ho vlčí ženy, v čele a s Atarou. Atara je zlá a nepříčetná náčelnice. Měla krutý osud. Snaží se vyhladit proto ze světa všechny muže. Její tábor obívají jen ženy - lovkyně. Muže vězní v ohradě a mučí je hlady. Jsou nemocní a slabí. Pak je zabíjí. Stejný osud připraví i Jondalarovi. Ale když už je na pokraji smrti, přiřítí se Ajla, která ho zachrání. Atara je v šoku a cítí v Ajle konkurenci. Chce je proto přelstít a pak je zabít - oba dva. Pokusí se o to na slavnosti, na kterou je naláká. Když sedí na Ajle a drží nůž u jejího hrdla, najednou se objeví Vlk a Ataru zabije. Mladý pár osvobodí celý tábor a poté pokračují dál v cestě. U ledovce potkají bandu, která přepadává a znásilňuje ženy klanu, ale i jiné dívky svého druhu, které ještě neprošly obřadem první slasti. Jondalar a Ajla zachrání pár Ploskolebců. Jondalar se tak ještě víc přesvědčí v tom, že to nejsou zvířata, ale lidé, jako on - jen trochu odlišní. Po překonání ledovce se setkají s Lanzadonci. Už jsou skoro v cíli!! Dokáží to. Jondalar je konečně doma s ženou, kterou miluje a co víc - ženou, která nosí pod srdcem jeho dítě.

Příběh mě naprosto ohromil. Kniha byla od začátku až do konce plná napětí, nebezpečných překážek a milých i nemilých setkání. Nemohu se dočkat až se dozvím, jak celý příběh skončí. Zároveň je mi ale líto, že už bude konec..