O trpících dvojčatech aneb Jak si Mengele hrál

recenze

Mischling (2016) / KáťaM.
O trpících dvojčatech aneb Jak si Mengele hrál
Mischling patří mezi nejlépe hodnocené knihy Odeonu. Téma druhé světové války zkrátka pořád táhne. Sama jsem knížce hodnocení také zvedla, tahle si to vážně zaslouží.

Knih o druhé světové válce vychází nepřeberné množství. Většina z jejich autorů dokáže zahrát na hodně citlivou strunu, snad proto nás tak fascinují. Podařilo se to mladé spisovatelce Affinity Konar, která v románu Mischling líčí zvěrstva a pokusy, které prováděl lékař Josef Mengele na dvojčatech. Vlastně Konar na tu strunu nehrála vůbec citlivě, líčila vše syrově a nečekaně nám před očima nechala umírat jednu postavu za druhou.

Hlavními postavami jsou dvanáctileté dívky Staša a Perla. Díky tomu, že jsou dvojčata, nemíří do plynu, ale do lidské zoo Josefa Mengeleho. Ten je kromě dvojčat a vícerčat fascinován také albíny, liliputány a dalšími lidmi, které se odlišují. V jeho zoo lidé přestávají být lidmi, stávají se pokusnými zvířátky, do kterých bodá jednu injekci za druhou. Pro „posun vědy“ se neštítí sešít dvojčata k sobě anebo je naopak od sebe lidsky i fyzicky oddělit. To se stane i Staše a Perle. Pod množstvím injekcí a mučení si dvojčata přestávají rozumět a hlavně cítit mezi sebou pouto. Tato skutečnost byla v knize zdůrazněna hlavně tím, že každá má vytetované jiné číslo.

Ztrátu původního života i dvojčete každá z dívek vstřebává po svém. Staša uniká do svých příběhů a věří, že se jí nic nemůže stát, protože je nesmrtelná, jak jí říká „strýček Mengele.“ Praktická Perla se drží silnějších přátel a hlavně hledá způsoby, jak opatřit Staše vzpomínku na ni, až je skutečně oddělí. O tom, co si každá vytrpí a jestli se ještě najdou, si už přečtěte sami, je to hodně silné čtení a ne právě adventní.

Knížka rozhodně není „jednohubka,“ ani ne tak co do počtu stránek, jako do počtu emocí, které je potřeba strávit. Vyzdvihla bych i kvalitní překlad, množství zajímavých metafor a výrazů. Na mě zapůsobilo třeba „nebepeklí.“

Plné hodnocení jsem knize udělila naposledy v září, škoda že tak dobré knížky nelze potkávat pořád. Která od Odeonu zasáhla vás?

kniha Mischling recenze