O dívce zahalené tajemstvím... a nejen o ní

recenze

Emma (2010) 5 z 5 / AndyK
Emma

"Když na první pohled bohatý otec přiveze dceru jménem Matilda Fitzgibbonová do školy ve vesnici Clinton St James, nikdo by se nenadál, že během pouhého čtvrt roku se z domnělé dědičky značných statků stane opuštěné, bezprizorné dítě. Naštěstí se dívky ujme milá vdova Chalfontová z téže vesnice. S pomocí výmluvného pana Ellina začíná pátrat po dívčině minulosti, o níž sama dívka zarytě mlčí. Kdo je Matilda Fitzgibbonová, odkud pochází a jaké je spojení mezi ní a krásnou, leč nespoutanou Emmou s havraními vlasy, jejíž jméno je vyryto na náramku ve tvaru hada, který představuje jedno z mála vodítek? Více odhalí romantický i tajemný příběh plný nečekaných zvratů, v němž pravda vyjde najevo až v úplném závěru."

Miluji thrillery a detektivky. Přesto ale jednou za čas ráda sáhnu po jiném žánru. Jako právě teď. A páni! Vůbec jsem nečekala, že se mi kniha bude tak líbit. Četla se úplně sama. Je to krásné vyprávění, které mě vzalo za srdce. Opravdu. Paní Brontëová mě naprosto okouzlila.

Celým příběhem nás provází milá a dobrosrdečná paní Chalfontová. Příběhem svým, záhadné Matildy, kterou její otec zanechá v místní škole, ale vlastně i příběhem pana Ellina a v neposlední řadě příběhem Emmy. To jméno ve mně teď vyvolává silné emoce... Emma. Kdo to vlastně je a jakou roli má ve vyprávění? A kdo je ona záhadná dívka, která téměř nemluví a všem se straní?

Když se ve škole zjistí, že Matilda rozhodně není bohatou dědičkou a otec nereaguje na dopisy, zůstane děvče najednou samotné. Naštěstí se jí ujme právě paní Chalfontová a její přítel pan Ellin, kterého Matilda vnímá jako svého zachránce, se vydává pátrat po dívčině minulosti. Protože i když je na tom díky láskyplné péči lépe a lépe, o sobě a své rodině zarytě mlčí. Protože musí... Jedinými vodítky jsou tak iniciály na dívčině kufříku a náramek ve tvaru hada, na kterém je vyryto jméno Emma. Podaří se odkrýt všechna tajemství? Kolik překážek budou muset všichni překonat?

Možná i díky detektivním prvkům jsem z knížky tak nadšená... Ale také proto, že je to zkrátka krásný, romantický a dokonale promyšlený příběh plný zvratů a šokujících odhalení. Knihu prý za paní Brontëovou dopsala neznámá autorka, ale musím se přiznat, že jsem to vůbec nepoznala a celé vyprávění považuji za absolutně dokonalé!